Kwietniowy popyt na pracowników prawie już dorównał czasom sprzed wybuchu epidemii Covid-19. Liczba ofert opublikowanych na 50 największych portalach pracy była tylko minimalnie niższa niż w 2019 r. – wynika z ogłaszanego w czwartek raportu firmy Grant Thornton przygotowanego na podstawie danych firmy Element.

Tegoroczny kwiecień przyniósł niemal dwukrotny wzrost aktywności rekrutacyjnej firm i agencji zatrudnienia w porównaniu z tym samym miesiącem 2020, który upłynął pod znakiem pierwszego lockdownu. W każdej branży i specjalności kandydaci mieli większy wybór niż przed rokiem.

Optymizm pracodawców

Poprawę (o ponad 2 proc.) widać też jednak w porównaniu z całkiem dobrym marcem tego roku. Jak komentuje Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton, kwietniowe wyniki badania pokazują, że wraz z końcem trzeciej fali zakażeń koronawirusem, pracodawcy nabierają optymizmu. Coraz chętniej tworzą nowe miejsca pracy coraz silniej kuszą kandydatów obietnicą wysokiego wynagrodzenia, niefinansowymi benefitami czy elastycznością czasu i miejsca pracy.

Zdaniem Łosiewicz, świadczy to o tym, że polska gospodarka rozpędza się po koronawirusowym marazmie, co widać także w bardzo dużym wzrost zapotrzebowania na rekruterów. Liczba skierowanych do nich ofert (prawie 300) była w kwietniu ponad dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej. Ponad trzykrotnie wzrosła zaś liczba propozycji dla HR Business Partnerów współpracujących z działania biznesowymi w firmach.

Skokowo (prawie pięciokrotnie) zwiększył się też wybór ofert w zawodach prawniczych, gdzie ruszyła rekrutacja aplikantów; liczba skierowanych do nich ofert wzrosła z 12 do 125. Ponad czterokrotnie większy niż przed rokiem wybór propozycji pracy mieli z kolei w kwietniu radcy prawni (228).

Ożywienie rekrutacji widać również w działach marketingu - liczba ofert pracy wzrosła tam w skali roku ponad 2,5-krotnie. Niemal dwa razy propozycji pracy więcej niż przed rokiem mieli też w kwietniu specjaliści IT. Rekordy wzrostu biło zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa (z 1 do 14 ofert), choć nadal jest to niszowa specjalizacja w porównaniu z programistami. Ci ostatni mieli w kwietniu br. prawie dwukrotnie większy wybór ofert pracy niż rok wcześniej (1744).

Rośnie atrakcyjność ofert

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, wraz z ilością ofert pracy rośnie też ich atrakcyjność - co oznacza, że zaczyna się walka o pracownika. Średnia liczba benefitów oferowanych w ogłoszeniu wzrosła w kwietniu do 6,4 i była najwyższa od roku (większa nawet niż w kwietniu 2019 r- 5,9). Najczęściej (74 proc.) firmy oferują szkolenia, ale ponad sześć na dziesięć ofert obiecuje wysokie wynagrodzenie.

Niewiele mniej oferuje pakiet medyczny i do 41 proc. wzrósł udział ofert z pakietem sportowym, który może być bardzo ceniony wobec dodatkowych kilogramów zdobytych w czasie pandemii.

Pracodawcy dostrzegają też zwiększoną potrzebę elastyczności; ponad jedna trzecia ofert przewiduje elastyczny czas pracy a 16 proc. – pracę z domu (w 2019 r. takich ofert było ledwie 3 proc.

Autorzy raportu zaznaczają, że przy rosnącej atrakcyjności ofert pracodawcy dość wysoko utrzymują poprzeczkę wymagań. W kwietniu ich średnia liczba też była na najwyższym poziomie (5,6), wyższym niż wiosną 2019 r. Bardzo wzrosło znaczenie doświadczenia, którego oczekuje prawie osiem na dziesięć ogłoszeń.

Prawie połowa ofert wśród wymagań wymienia też określone wykształcenie. Najczęściej od roku (38 proc.) pracodawcy oczekują też teraz znajomości języków obcych i dyspozycyjności.