"Rzeczpospolita": Jest już teza, że spadki PiS nie są zasługą opozycji. Co pan na to?

Krzysztof Brejza: Przez dwa lata jako PO ciężko na to pracujemy. To nie efekt samoodpadającego teflonu. PiS wykonał mnóstwo działań, które ten teflon nakładały, uodparniając się na krytykę. Ale absolutnie kluczowa była tu rola opozycji, w tym posłów PO wytykających konsekwentnie arogancję władzy - na czele z nagrodami. To ewenement. To sytuacja w której premier sama sobie daje nagrodę. Gdy analizowałem sytuacje z różnych krajów, to natrafiłem na Rosję. Tam Miedwiediew i Putin sami sobie pensje podwyższali wynagrodzenia dekretem.

Pytanie jest też o to, czy gdy pan pisał pierwsze interpelacje o nagrody, to spodziewał się pan takiego efektu?

Absolutnie nie. Gdy dziennikarz Sylwester Ruszkiewicz zapytał w listopadzie 2017 roku o nagrody, to nie dostał odpowiedzi jeśli chodzi o wykaz imienny, tylko zbywającą, niekonkretną odpowiedź. W grudniu ten tekst się ukazał i wtedy nie wywołało to żadnej reakcji. On pytał o poszczególne nazwiska i zatajono to przed nim. Dopiero poprzez moje interpelacje o nagrody dla  ministrów i wiceministrów okazało się, że mamy do czynienia z bezczelnym, nieznanym wcześniej w historii wolnej Polski zmasowanym skokiem polityków na państwowe pieniądze.

Czyli zaskoczył pana efekt?

Kluczem było odkrycie, że to jest system. To z premedytacją opracowany w KPRM i zapewne skonsultowany z Nowogrodzką ordynarny, automatyczny system drugich pensji polityków PiS dla niepoznaki nazwanych nagrodami. W lipcu 2016 roku nie udało się im legalnie podwyższyć wynagrodzeń. Więc później zrobiono to i tak, ale w taki sposób, by społeczeństwo się o tym nie dowiedziało. W mojej ocenie i w ocenie prawników, z którymi to konsultowałem, nagroda nie może być przyznana na przyszłość, na cztery lata do przodu, bez uzasadnienia, bez śladu w aktach pracowniczych. Pamiętajmy, że mówimy o publicznych pieniądzach. Stawiam tezę, że tzw. nagrody zostały wypłacone z naruszeniem prawa, a Skarb Państwa zyskał roszczenie o ich zwrot. Jeśli trzeba będzie pomogę Prokuratorii Generalnej prawidłowo przygotować pozwy. Zrobię wszystko, by pieniądze wróciły do suwerena. Zwrot pseudonagród Caritasowi, nawet jeśli nastąpi, nie rozwiązuje problemu od strony prawnej. Działalność charytatywna polityków nie zwalnia ich z długu wobec Skarbu Państwa. Muszą zdać sobie sprawę z tego, że oddadzą dwa razy.

Czuje pan, że wyręcza w tej kwestii media?

To było wspólne działanie. To była praca wspólna wolnych mediów i opozycji, która doprowadziła do ujawnienia systemu pseudonagród za 2017 rok. Ale pamiętajmy, że drugie pensje wypłacali sobie też wcześniej. Zadałem pytanie o 2016 rok i wciąż nie dostałem konkretnej odpowiedzi. Ale spokojnie i konsekwentnie ujawnimy Polakom pełnię zachłanności, pazerności i chciwości PiS.

PiS i dziennikarze telewizji publicznej teraz podkreślają, że np.w Inowrocławiu pana ojciec przyznawał nagrody urzędnikom jako prezydent Inowrocławia. Co pan na to?

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Po pierwsze, przez 16 lat ojciec nigdy nie przyznał nagrody sam sobie.

Po drugie, nie ma symetrii pomiędzy grubymi tysiącami wypłacanymi sobie przez polityków PiS, których PIT-y opiewają na kwoty rzędu 250 tys. zł., a premiami za solidną pracę sprzątaczek, referentów  i innych pracowników często zarabiających po 1900 zł. miesięcznie. Prezydent   wynagradzał zwykłych ludzi, a nie aparat polityczny, czy też siebie samego.

Nie mam wątpliwości, że zainteresowanie Inowrocławiem, przepięknym uzdrowiskiem, ma miejsce tylko dlatego, że PiS mści się personalnie za swoje spadki w sondażach. Prezydent Inowrocławia od czterech kadencji, jako bezpartyjny, wygrywał każde wybory, a ostatnio został wyróżniony drugim miejscem w rankingu najlepszych włodarzy miast w Polsce.

To zabawne, że PiS wciąż się nie zorientował, że nie ma takiego sposobu, który zatrzyma moją dociekliwość.

Jak wygląda pana tryb pracy? Jest zespół który analizuje te wszystkie sprawy?

Pracuję głównie sam, przy wsparciu asystenta i dyrektor mojego biura. Pomaga mi też kilku adwokatów. Pomysły pojawiają się na bieżąco, a władza wszystkie podsuwa sama. Wystarczy chcieć.

Pracuję bardzo dużo, zdecydowanie za mało śpię, a ci którzy na tym tracą są najbliżej - to moja żona i dzieci, którzy zawsze mnie wspierają i na których zawsze mogę liczyć.

Ludzie rozpoznają pana na ulicy? A może dostaje pan pogróżki?

Ponoszę konsekwencje negatywne, jest to anonimowy hejt. Dostaje też pogróżki, a w kancelarii adwokackiej małżonki zniszczono nawet szyld.

Jednak najważniejsze jest to, że w bezpośrednim kontakcie spotykam się z dużą sympatią, ludzie podchodzą, zapewniają o wsparciu i mam wrażenie, że coraz częściej odzyskują nadzieję na zmianę. Z drugiej strony dostrzegam, że poszerza się grono tych ludzi, którzy kiedyś popierali PiS, a obecnie dostrzegają jak bardzo antypaństwową partią jest PiS.

A pana koledzy z Sejmu teraz Pana obwiniają, że będą mniej dostawać pensji?

Absolutnie nie. Ja jestem gotów całkowicie zrezygnować z pensji, by Jarosław Kaczyński mógł dojść do prawdy o tzw. nagrodach, o których wiedział. Koledzy mówią to samo: jesteśmy gotowi, poradzimy sobie. Ze strony Platformy nigdy nie było głosu zwątpienia. Nie zgodzimy się na żaden szantaż ekonomiczny. Kaczyńskiemu obecnie chodzi o odwrócenie uwagi od pazernych twarzy swojego ugrupowania.