"Gazety... zanieczyszczają codziennie debatę publiczną i, co gorsza, robią to za publiczne pieniądze" - napisał wicepremier Włoch na Facebooku. Di Maio, który jako wicepremier kieruje resortem pracy i rozwoju ekonomicznego zapowiedział, że w przyszłorocznym budżecie rząd planuje "zmniejszyć niebezpośrednie wspieranie finansowe" prasy przez państwo.

"Przygotowujemy list do spółek publicznych z prośbą o zaprzestanie płacenia gazetom" przez wykupowanie w nich powierzchni reklamowych - napisał Di Maio.

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd jest zdania, że prasa działa przeciwko koalicji rządzącej Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi.

AFP przypomina, że zarówno Di Maio, jak i premier Włoch Antonio Conte, którzy często komunikują się z wyborcami bezpośrednio - za pośrednictwem Facebooka i Twittera, atakują tradycyjną prasę w imię obrony społeczeństwa przed establishmentem.

"To nie dziennikarstwo, to tylko propaganda służąca obronie interesów małej elity, która myśli, że może nadal kontrolować to kiedy pada deszcz, a kiedy świeci słońce" - napisał Di Maio.

"Nie czytam włoskich gazet dla informacji... ale tylko po to, by zrozumieć jak chcą nas atakować" - dodał wicepremier.

Raffaele Lorusso, sekretarz generalny Włoskiej Federacji Prasowej (FNSI), w rozmowie z AFP tłumaczy, że Di Maio "nie przywykł do presji ze strony prasy, ani idei wolnej prasy".

- Di Maio i (lider Ligi Matteo) Salvini Wolą media społecznościowe ponieważ w ten sposób mogą zwracać się bezpośrednio do swoich zwolenników i mówić co im się podoba - dodał Lorusso.
   
Ataki przedstawicieli rządu na prasę zaniepokoiły prezydenta Włoch, Sergio Mattarellę, który w sobotę przypomniał, że "bezwarunkowa wolność prasy jest kamieniem węgielnym i fundamentalnym elementem demokracji".