Reuters odnotowuje, że poparcie dla PiS spadło o pięć punktów procentowych, do 33 proc., podczas gdy poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło o pięć punktów procentowych, do 26 proc.

Następnie agencja przypomina, że w ubiegłym tygodniu do dymisji podał się szef KNF Marek Chrzanowski w związku z oskarżeniem go o próbę korupcji przez "polskiego miliardera Leszka Czarneckiego, który kontroluje dwa borykające się z problemami banki - Getin Noble Bank i Idea Bank".

Reuters wyjaśnia, że Czarnecki oskarża Chrzanowskiego o to, iż ten chciał, aby właściciel Getin Noble Banku zapłacił wskazanego przez Chrzanowskiego racę prawnego i zapłacił mu 40 mln złotych, a w zamian KNF miał "wesprzeć" Getin Noble Bank.

Chrzanowski został wyznaczony na swoje stanowisko przez PiS - pisze Reuters. Agencja zaznacza, że były szef KNF nie przyznaje się do winy.

Reuters zauważa też, że PiS odrzucił apele opozycji o powołanie komisji śledczej mającej wyjaśnić tę sprawę. A następnie cytuje sondaż Kantar Millward Brown dla TVN24, z którego wynika, że 58 proc. Polaków chciałoby powołania takiej komisji.

Reuters pisze też, że "Gazeta Wyborcza" ujawniła, iż syn Mariusza Kamińskiego (błędnie nazwanego szefem CBA - w rzeczywistości Kamiński był szefem CBA, obecnie jest ministrem koordynatorem służb specjalnych) znalazł zatrudnienie w Banku Światowym dzięki wsparciu NBP. Jak dodaje agencja prezes PiS miał nie wiedzieć o pracy Kamińskiego-juniora w Banku Światowym.

Agencja podaje następnie, że w tym roku akcje Idea Banku straciły 92 proc. wartości, a Getin Noble Banku - 87 proc. wartości. "Po ujawnieniu skandalu osłabł również złoty i polskie obligacje" - dodaje Reuters.