W porównaniu z poprzednim badaniem, które IBSP przeprowadził przed tygodniem, poparcie dla Koalicji Europejskiej wzrosło o niecałe 2 pkt. proc. (z 41,94 proc.). Drastycznie spadło za to poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego, która przed tygodniem mogła liczyć na 39,04 proc. poparcia, w nowym badaniu uzyskała tylko 32,94 proc.).

Analizując wyniki, Łukasz Pawłowski z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, do której należy IBSP, łączy spadek poparcia dla PiS z premierą filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".

W podziale mandatów, według IBSP, uczestniczyłyby także dwa inne ugrupowania - Wiosna Roberta Biedronia (9,06 proc., spadek o 0,51 pkt. proc.) oraz Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (6,86 proc.), która według sondażu odnotowała w tydzień radykalny wzrost poparcia - o 5,04 pkt. proc.

Minimalnie pod progiem znalazł się Kukiz'15 (4,89 proc.), którego poparcie w ciągu tygodnia niemal się nie zmieniło. W podziale mandatów nie uczestniczyłaby także lista Lewicy Razem (2,17 proc., spadek o 0,5 pkt. proc.).

Według sondażu, 26 maja do urn pójdzie około połowa Polaków. W ostatnich wyborach do PE przed pięcioma laty frekwencja wyniosła niecałe 24 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 14-16.05.2019 roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1008 dorosłych Polaków.