Przed sobotnim posiedzeniem Zarządu Krajowego Nowej Lewicy lider partii Włodzimierz Czarzasty zawiesił sześcioro członków tego gremium, którzy podpisali się pod wnioskiem w obronie zawieszonego europosła Marka Balta. Zarząd podjął decyzję o utworzeniu dwóch frakcji po fuzji z Wiosną.

- To zawieszenia, które dotyczą partii politycznych, a ja jestem szefem klubu parlamentarnego. W klubie parlamentarnym jak w rodzinie - nie ma złości, są same radości, tak by można było to podsumować - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, pytany o sprawę w Polskim Radiu.

Zaznaczył, że klub Lewicy w Sejmie tworzą cztery partie - była Wiosna, byłe SLD, czyli Nowa Lewica, Polska Partia Socjalistyczna i Partia Razem. - I zgodnie współpracujemy, mamy za sobą dobre dwa lata - przekonywał.

- Z klubu parlamentarnego nikogo nie wyrzuciliśmy - podkreślił.

Na uwagę, że w partii są zawieszenia odparł: - Ale ja nie jestem z tej partii.

- Partie polityczne mają swoje problemy i swoje czasami komplikacje jeśli chodzi o widzenie strategiczne przyszłości. Lewica jako klub parlamentarny jest spójna i przejrzysta, tutaj nie ma żadnych sporów i pracujemy dalej - powiedział poseł.

Pytany o stosunki z Prawem i Sprawiedliwością Krzysztof Gawkowski stwierdził, że "Lewica była, jest i będzie opozycją w stosunku do PiS". - Fundamentalnie różnimy się w myśleniu o państwie i jego ustroju - stwierdził.

- Lewica nigdy nie będzie w żadnej koalicji z PiS, to niemożliwe - zadeklarował.

- Wszyscy nasi posłowie w parlamencie, bez względu na to, z jakiej są opcji politycznej, mówią jasno: dla koalicji z PiS-em nie ma żadnej drogi - oświadczył.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Szef klubu Lewicy został zapytany o pogłoski, że "nawet 6-7 posłów Lewicy, może więcej, miałoby ochotę opuścić klub i być może nawet nawiązać współpracę ze Zjednoczoną Prawicą".

- To jakaś plotka, kpina, śmiech mnie ogarnął. Żaden poseł z naszego klubu parlamentarnego na pewno nie rozważa współpracy z PiS - powiedział.

Dodał, że jest po rozmowie z członkami klubu. - Nasi posłowie są przekonani, że w klubie parlamentarnym mają wsparcie - zaznaczył.