W "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce Czarnek przekonywał, że podczas powtórnie wprowadzonej zdalnej postaci edukacji nauczanie jest na wyższym poziomie niż było to wiosną.

Minister uważa, że jest to spowodowane podpięciem większej liczby szkół do internetu. Zapewnił też, że do końca tego roku kalendarzowego wszystkie szkoły w Polsce będą podłączone do sieci internetowej i poinformował, że w najbliższych dniach do szkół trafi 27 tys. tabletów.

Szef resortu edukacji przypuszcza, że jeśli poziom zakażeń koronawirusem utrzyma się na dotychczasowym poziomie, po 29 listopada dzieci będą mogły stopniowo wracać do nauczania tradycyjnego. - Zaczynając od tych roczników, które mają egzaminy - stwierdził Czarnek.

Minister, który twierdzi, że "gender to ideologia, a nie nauka", pytany był także o ten właśnie kierunek studiów, który funkcjonuje na wielu uczelniach wyższych. Stwierdził, że swoją opinie podtrzymuje, ale uczelnie korzystają z dużej autonomii, więc nie odpowie na pytanie, czy wykłady na ten temat i katedry gender studies powinny zniknąć ze szkół wyższych.

- Podtrzymuję swoją opinię: to nie jest żadna nauka, tylko fałszowanie wizji człowieka i tak naprawdę prowadzenie człowieka do zniewolenia. A błąd antropologiczny, czyli fałszywa wizja człowieka - i daję to do przemyślenia wszystkim, którym zależy na dobru społeczeństwa - to źródło wszelkich nieszczęść społecznych XX wieku, zwłaszcza komunizmu, narodowego socjalizmu i wielu innych potężnych nieszczęść i totalitaryzmów - mówił Czarnek.

W związku z tym, że minister stwierdził niedawno, iż protesty kobiet są dowodem na porażkę edukacji, pytany był o zmiany, jakie planuje wprowadzić do tej sfery.

Czarnek odparł, że po "znakomitej reformie przeprowadzonej przez minister Annę Zalewską" kluczowe jest napisanie "bardzo dobrych" podręczników do historii najnowszej i języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie.

- Nowe podręczniki to jest klucz - stwierdził Czarnek.