W czwartek senacka komisja obrony rozpatrywała ustawę budżetową na rok 2020 w części właściwej dla swego zakresu działania.

Senator KO Krzysztof Brejza spytał o wysokość budżetu kierowanej przez Antoniego Macierewicza (PiS) podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

Odpowiedzi udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. - To nie jest jakaś kwota tajna. Ona jest zapisana w budżecie - powiedział, prosząc o możliwość udzielenia informacji na piśmie.

Później wiceminister podał konkretne dane. - Żeby pan senator Brejza nie czekał zbyt długo na pismo, które skierowalibyśmy do państwa, w swoich notatkach rzeczywiście odszukałem. Jeżeli chodzi o plan finansowy dla podkomisji do ponownego zbadania katastrofy samolotu Tu-154M i ten plan wynosi 2 mln 746 tys. zł - oświadczył Skurkiewicz.

Antoni Macierewicz powołał podkomisję w 2016 r., gdy był szefem MON. Poseł PiS stoi na jej czele od 2018 r. Wcześniej Macierewicz kierował parlamentarnym zespołem  ds. katastrofy smoleńskiej.

W katastrofie samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.