„Wiemy jak" – pod tym hasłem ma się odbyć cykl debat i spotkań programowych ruchu Szymona Hołowni. Pierwsze, w najbliższym czasie, ma dotyczyć rozdziału państwa od Kościoła. Jak wynika z naszych rozmów i informacji, mają zostać zaprezentowane konkretne pomysły i propozycje. Inne tematy to zdrowie, edukacja, miejsce Polski w świecie i zielona transformacja. Prezentacje mają się odbywać cyklicznie przez najbliższe kilka miesięcy. Hołownia ogłosił nowy projekt w ramach swojego ruchu w ubiegłym tygodniu. – My, Polska 2050, zajęliśmy się myśleniem i planowaniem tego, jak powinna wyglądać Polska dzień po upadku tej amoralnej władzy. Szukaliśmy rozwiązań, które odbudują naszą praworządność, gospodarkę, zaufanie społeczne – tłumaczył.

W pracach nad programem kluczową rolę odgrywa think tank współpracujący z ruchem Szymona Hołowni, Instytut Strategie 2050. Jego szefową jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ruch Hołowni wzmocnił w ostatnich dniach transfer posłanki PO Joanny Muchy. Hołownia ogłosił też współpracę z senatorem Jackiem Burym, który był w klubie Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie mówi się o kolejnych potencjalnych transferach, m.in. posła KO Franciszka Sterczewskiego. Jak wynika z naszych rozmów z członkami ruchu Hołowni, nie wszystkie ostatnie transfery w pełni się podobają. – Są zróżnicowane opinie – mówi nam jeden z naszych informatorów z ruchu Hołowni na Mazowszu.

Jednocześnie ujawniają się napięcia w samym ruchu. W internecie pojawił się 14-minutowy filmik, w którym byli działacze ze Śląska mówią o przyczynach swojego odejścia z projektu. – Nie mamy wsparcia ze strony zarządu, wszystko realizujemy pomimo zarządu, a nie przy pomocy narzędzi, które on pomaga nam zorganizować– mówi Dawid Ślusarczyk, który przedstawia się jako były lider ruchu z Katowic. „Wprost" informuje, że te odejścia to efekt kilkumiesięcznego konfliktu wewnętrznego.

Ale nasi rozmówcy z projektu Hołowni przekonują, że to incydentalne przypadki, a tezy stawiane przez byłych działaczy nie są prawdziwe. Jednak ich pojawienie się zmusza Szymona Hołownię i jego ludzi do gaszenia pożaru w chwili, gdy głównym tematem związanym z jego ruchem miał być program i jego zapowiedź.

Sytuację ruchu Hołowni i jego kolejne działania uważnie obserwują Koalicja Obywatelska i jej liderzy. Jak już informowała „Rzeczpospolita", największa partia w KO – Platforma Obywatelska – szykuje liczne inicjatywy polityczne i programowe.

Jak wynika z naszych rozmów, KO prowadzi też rozmowy o powiększeniu i przyłączeniu nowych partii do koalicji. – Nie chcę ujawniać z kim. Takie procesy wymagają delikatności – mówi nam członek zarządu PO Borysa Budki.