Zawieszeni to Michał Cieślak (minister w KPRM ds. samorządów), Zbigniew Gryglas (wiceminister aktywów państwowych) i Jacek Żalek (wiceminister ds. funduszy i polityki regionalnej). Wśród zawieszonych jest też Włodzimierz Tomaszewski.

Ministerialne rekomendacje wymienionych trzech polityków Porozumienie wycofało w drodze uchwały.

O zawieszeniu czterech polityków poinformował jako pierwszy dziennikarz Krzysztof Skórzyński z TVN/TVN24. Skórzyński poinformował też, że szef porozumienia Jarosław Gowin wnioskuje o usunięcie wymienionych polityków z partii.

Jak donosi z kolei Wirtualna Polska, wnioski o wyrzucenie z partii dotyczą także Karola Rebendy, Magdaleny Błeńskiej, Andrzeja Walkowiaka  i Pawła Skotarka.

W Porozumieniu trwa ostry konflikt związany z przywództwem w partii.

Według części członków partii kadencja Jarosława Gowina jako przewodniczącego upłynęła już w 2018 roku, a podczas konwencji "zapomniano" o wyborach szefa partii.

Na tej podstawie Adam Bielan ogłosił, że to on, jako przewodniczący konwencji krajowej, przejmuje władze w partii, a jego głównym zadaniem jest doprowadzenie do jak najszybszych wyborów. Wszystkie osoby, które dziś zostały zawieszone, podważyły przywództwo Gowina.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Sąd koleżeński partii zdecydował o usunięciu z jej szeregów Bielana i Kamila Bortniczuka.

Sam Gowin zaś ogłosił, że do chwili, aż koalicjant w osobie Prawa i Sprawiedliwości straci wątpliwości co do jego przywództwa w Porozumieniu, zawiesza swój udział w Radzie Koalicji Zjednoczonej Prawicy.