5 lutego z Porozumienia usunięto Kamila Bortniczuka i Adama Bielana. Wcześniej doszło do zawieszenia Bielana w prawach członka partii. Obaj politycy uważają tę decyzję za nieważną, ponieważ - w ich ocenie - zarząd partii został jesienią 2020 roku poszerzony niezgodnie ze statutem, a sam Jarosław Gowin, przewodniczący ugrupowania, w istocie nie jest już prezesem od 2017 roku, gdyż jego trzyletni mandat na tym stanowisku nie został przedłużony.

Joanna Kluzik-Rostkowska, była przewodnicząca partii Polska Jest Najważniejsza, w rozmowie z „Faktem” stwierdziła, że w tamtym ugrupowaniu Bielan „zachowywał się podobnie jak w Porozumieniu”. - Bielan pracuje dla Kaczyńskiego, zawsze, w każdej sytuacji, Gowin wykazał się dobrodusznością, naiwnością, że pozwolił mu tak długo w swojej partii buszować - powiedziała.

Według posłanki KO europoseł „ma doprowadzić do tego, że Porozumienie stanie się całkowicie pożartą przez PiS przystawką”. - Kaczyński nie lubi być poddawany negocjacjom, naciskom, lubi rządzić, chce być osobą, która absolutnie ma wpływ na wszystko, więc gdyby Bielanowi udało się doprowadzić do wrogiego przejęcia, ma kilkanaście kolejnych szabel, które są pod rozkazami - dodała.

Kluzik-Rostkowska przypomniała, że sama „wyrzuciła” Bielana z PJN w marcu 2011 roku. - Słyszałam, że chce wyciągnąć z klubu dwóch posłów. Gdybym tego nie zrobiła, krótka historia PJN byłaby jeszcze krótsza. Nie byłoby czego zbierać. Bielan zabrał wtedy kody do naszej strony na Facebooku, wymiar był trochę kabaretowy - wspominała.

W odpowiedzi Adam Bielan zwrócił uwagę, że trzy miesiące po tym, jak pożegnał się z PJN, sama Kluzik-Rostkowska zrezygnowała z członkostwa w tej partii i jej klubie parlamentarnym, podejmując współpracę z Platformą Obywatelską. - Najpierw wyprowadziła 16 kolegów z klubu PiS i zarzekała się, że nie przejdzie do PO, a następnie z dnia na dzień, jako prezes PJN, bez poinformowania kolegów, wystąpiła na konwencji PO, zostawiając ich na lodzie - powiedział europoseł.

W ostatni piątek lider Porozumienia Jarosław Gowin złożył wniosek o usunięcie z ugrupowania 8 członków - a sąd koleżeński przychylił się do tego wniosku. Wśród wykluczonych z partii są: wiceszef resortu do spraw funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, minister w KPRM ds. samorządu terytorialnego Michał Cieślak i wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Z Porozumienia wyrzucono również: Włodzimierza Tomaszewskiego, Karola Rabendę, Magdalenę Błeńską, Pawła Skotarka, Andrzeja Walkowiaka.