Dziennikarze przyglądają się nieruchomościom zakupionym przez Daniela Obajtka. "Gazeta Wyborcza" informuje, że po promocyjnej cenie w 2018 roku prezes Orlenu kupił apartament w Warszawie. Oświadczenie w tej sprawie wydał Orlen oraz firma deweloperska Profbud. Orlen uważa, że materiał "Gazety Wyborczej" zawiera "manipulacje i kłamstwa".

Doniesienia w sprawie prezesa Orlenu w rozmowie z Radiem Plus komentował senator PiS Jan Maria Jackowski. 

- Przez lata był traktowany jako nadzieja Prawa i Sprawiedliwości, jako menadżer, który umie łączyć talenty biznesowe z zaangażowaniem, nazwijmy to, patriotycznym i budowaniem mocnej pozycji gospodarczej Polski, tak był przedstawiany i tak się też kreował. Natomiast w świetle ostatnich doniesień rzeczywiście pojawiają się wątpliwości - powiedział.

Zdaniem senatora Obajtek powinien wytłumaczyć się z posiadanego majątku. - Najlepiej by było gdyby sam prezes Obajtek w tej chwili wyjaśnił te wszystkie nieprawidłowości, zarzuty, te twierdzenia, że to są manipulacje. Nie oczekuję osobistego wystąpienia, ale przecież kwestia, która może być tutaj podstawą do miarodajnych opinii, to są oświadczenia majątkowe. Nie mamy dostępu, to znaczy opinia publiczna nie ma dostępu do tych oświadczeń majątkowych. Być może wszystko jest w porządku i cała ta burza jest burzą w szklance wody - skomentował.

- Formalnie nie jest osobą publiczną, ale z punktu widzenia wpływu na otaczającą rzeczywistość na pewno jest osobą publiczną i kwestie związane z jego osobistym majątkiem powinny być jawne dla opinii publicznej - dodał.

- Gdyby byk był wzięty za rogi, od razu zostałyby położone karty na stole, wykazano by, to przecież są zarzuty bezpodstawne, wszystko jest w porządku, to sądzę, że bylibyśmy obecnie w innym momencie debaty. Natomiast poprzez taką sytuację, że wpierw twierdzono, że to odgrzewane kotlety, w tej chwili różne wypowiedzi z obozu rządzącego są, takie, właściwie do końca nie wiadomo czy już jest to obrona prezesa Obajtka jak niepodległości, czy już taka mniejsza obrona, bo tutaj zniuansowane są te wypowiedzi w zależności co kto mówi. To wszystko razem niewątpliwe osłabia jego pozycję - ocenił Jaskowski.