Czy Borys Budka powinien odejść ze stanowiska przewodniczącego PO? Odpowiedź Schetyny

List diagnozuje sytuację w Platformie Obywatelskiej, po stronie opozycyjnej tu i teraz, pokazuje też drogi wyjścia z tego kryzysu, który trawi opozycję. Ale mówi też co powinno się zmienić w Platformie, żeby była gotowa do podejmowania wielkich wyzwań - mówił w Radiu Zet były przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

Aktualizacja: 12.05.2021 08:08 Publikacja: 12.05.2021 07:56

Czy Borys Budka powinien odejść ze stanowiska przewodniczącego PO? Odpowiedź Schetyny

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Schetyna wraz z 50 parlamentarzystami podpisał list, w którym domagają się "odnowienia Platformy Obywatelskiej". Powszechnie uważa się, że list ten jest wymierzony w obecnego przewodniczącego PO, Borysa Budkę.

- Potrzebna jest lepsza współpraca między klubem parlamentarnym, między częścią Sejmową, a grupą senacką - mówił Schetyna.

- Dzisiaj jest za mały wpływ polityki senatorów i polityki senackiej na działanie całej partii. To bardzo potrzebne, ponieważ Senat jest symbolem naszego zwycięstwa - zwycięstwa strony opozycyjnej i zwycięstwa Platformy Obywatelskiej - mówił były przewodniczący PO.

Schetyna został wprost spytany czy Borys Budka musi odejść ze stanowiska przewodniczącego?

- Potrzebne jest nowe otwarcie. Nie będę tutaj składał deklaracji personalnych odnośnie przyszłości PO. Potrzebna jest przebudowa, bardzo gruntowne przeorganizowanie Platformy. jeśli nie uda się tego zrobić nie zbudujemy skutecznej konstrukcji, która wygra z PiS-em w 2023 roku - odparł Schetyna.

A czy Schetyna byłby gotów stanąć znów na czele PO? - Ja uważam, że to by był zastępczy temat i trudny bardzo dla Platformy, która musiała by przyznać, że musi powrócić do poprzedniego przewodniczącego, bo obecny nie daje sobie rady - odpowiedział były przewodniczący Platformy.

- Od przewodniczącego bardzo dużo zależy, ale także od tych wszystkich, którzy muszą czuć się w projekcie odbudowy Platformy - podkreślił Schetyna.

- Ja zostawiałem Platformę, gdy miała 30-31 proc. poparcia, a teraz ma ok. 15 proc. to trzeba wyciągać wnioski. To nie jest przeciwko komuś, to w sprawie dobrej, sensownej zmiany w funkcjonowaniu partii - dodał.

- Przychodzi czas końca pandemii, przychodzi czas debaty w Platformie Obywatelskiej i konkretnych decyzji. Jeśli Platforma będzie w dobrej formie, jeśli będzie przygotowana gotowa, aby zorganizować opozycję, wtedy wygramy z PiS-em w 2023 roku - stwierdził Schetyna.

Pozostało 84% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?