Szczyt USA-Rosja z udziałem prezydentów obu państw zaplanowano na 16 czerwca w Genewie. Joe Biden i Władimir Putin mają rozmawiać m.in. o dwustronnych stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską, o konfliktach regionalnych, wyzwaniach związanych z cyberprzestępczością oraz o prawach człowieka. Przygotowania do szczytu trwają.

Jak informują lokalne media, szwajcarskie władze przygotowują plan wprowadzenia "znacznych" ograniczeń w dostępie do przestrzeni powietrznej nad Genewą na czas wizyty obu prezydentów.

W prace zaangażowane są Federalne Biuro Lotnictwa Cywilnego, Szwajcarskie Siły Powietrzne, służba kontroli ruchu lotniczego oraz szereg służb federalnych.

"Tribune de Geneve" podaje, że w czasie rozmów Biden-Putin obowiązywać mają procedury podobne do tych, które były wdrożone podczas szczytu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos.

Agencja Interfax informuje, że eksperci ds. bezpieczeństwa przeprowadzili inspekcję plaży nad brzegiem Jeziora Genewskiego na wypadek gdyby zapadła decyzja o umieszczeniu w tym miejscu elementów obrony przeciwlotniczej.

W przyszłym tygodniu władze Szwajcarii mają podjąć decyzję w sprawie zaangażowania sił zbrojnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa w Genewie podczas szczytu. Policja kantonu Genewa ma w czasie szczytu wykorzystywać także pojazdy opancerzone.