Lider PO odbył serię spotkań z kandydatami na członków rządu. Wczoraj drzwi jego gabinetu w Sejmie się nie zamykały.

Pierwszy stanął w nich Radosław Sikorski. – Tajemnice gabinetu przewodniczącego – powiedział po wyjściu pytany o rezultat rozmów.

– Sikorski może objąć w rządzie MSZ lub MON – oświadczył Donald Tusk. Były szef obrony wolałby tym razem MSZ. Według „Faktów” TVN jest już przesądzone, że zostanie właśnie szefem dyplomacji.Na czele MSWiA ma stanąć Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny PO. – To doświadczony polityk. Jeśli jest oficjalnym kandydatem Platformy, oczywiście to przyjmujemy – mówi „Rz” Marek Sawicki z PSL. Dodaje jednak, że ludowcy tej propozycji formalnie nie usłyszeli.Donald Tusk nie zdecydował, komu powierzyć resort sprawiedliwości. Nie pokieruje nim Julia Pitera, z wykształcenia polonistka. Po rozmowie z nią lider PO powiedział, że chce, by odpowiadała za walkę z korupcją. Czy miałaby być odpowiednikiem szefa CBA Mariusza Kamińskiego? – Nie. Będzie to nowe stanowisko systemowo zajmujące się patologią korupcyjną – zdradza „Rz” posłanka.

Nie chce mówić, kto jest jej faworytem na ministra sprawiedliwości. Wśród kandydatów wymieniani są poseł Cezary Grabarczyk oraz profesorowie, eksperci w dziedzinie prawa: Zbigniew Hołda i Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Andrzej Zoll i Marek Safjan, były prezes TK. – Nie widzę siebie na tym stanowisku – mówi „Rz” prof. Hołda, ale nie zaprzecza, że dostał taką ofertę.

Przyszły premier przyznał, że kandydatury spoza świata polityki rozważa też w przypadku resortu finansów: – Żeby z budżetu państwa nie robić politycznej bitwy. Na dziennikarskiej giełdzie pojawiło się m.in. nazwisko prof. Jacka Rostowskiego, ekonomisty kojarzonego z Janem Krzysztofem Bieleckim.

Ministrem edukacji może zostać Jarosław Gowin. Według nieoficjalnych informacji resort kultury może przypaść Bogdanowi Zdrojewskiemu, który prawdopodobnie nie będzie już kierował Klubem PO. Wcześniej wymieniany był też jako kandydat na szefa MON.Z przyszłym premierem spotkała się Ewa Kopacz. Posłanka ma duże szanse na objęcie resortu zdrowia, ale budzi to wątpliwości niektórych członków PO. – Nie ma doświadczenia. Nie radziła sobie z szefowaniem Komisją Zdrowia, choć ma wysokie notowania u Tuska – mówi polityk Platformy. Według naszych informacji wcześniej rozważano zaproponowanie Ministerstwa Zdrowia senatorowi Władysławowi Sidorowiczowi, który pełnił już tę funkcję w rządzie Bieleckiego. Sidorowicz podobno odmówił z powodów osobistych. Do NFZ natomiast może wrócić były prezes tej instytucji Jerzy Miller.

Tusk jeszcze w tym tygodniu ma się spotkać z Kazimierzem Marcinkiewiczem. – Ze względu na jego kontrakt w Londynie nie sądzę, by wszedł do rządu – mówi Tusk. Chce jednak porozmawiać o współpracy.

Nie wiadomo, kiedy dojdzie do rozmowy szefa PO z prezydentem. Tusk deklaruje, że w sprawach zagranicznych jest na nią gotów „choćby dziś”. Ale zaproszenia z Pałacu nie ma. Prezydencki minister Michał Kamiński wypomniał liderowi PO, że nie skorzystał z zaproszenia pod koniec sierpnia. Zapewnił, że prezydent nie będzie stał na przeszkodzie tworzeniu rządu. Ostateczne decyzje koalicyjne zapadną 10 – 11 listopada.

dok

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ