Kaczyński na Zjeździe Republikańskim przestrzega przed liberalizmem

- Największym zagrożeniem jest dzisiaj skrajnie wypaczona forma liberalizmu - powiedział, cytowany przez Onet, Jarosław Kaczyński na Zjeździe Republikańskim. Prezes PiS był honorowym gościem uroczystości na której ogłoszono proces połączenia partii Porozumienie z Partią Republikańską.

Aktualizacja: 20.06.2021 14:31 Publikacja: 20.06.2021 14:21

Kaczyński na Zjeździe Republikańskim przestrzega przed liberalizmem

Foto: PAP/Tomasz Gzell

mz

- Chcemy państwa dla obywateli, państwa dla wspólnoty i państwa, które chce realizować historyczne zadania narodu. Dziś formy są bardzo często skrajne i prezentowane zupełnie wprost, z otwartością, którą można przedstawić jako bezczelność - mówił prezes PiS.

- Największym zagrożeniem jest dzisiaj "skrajnie wypaczona forma liberalizmu. Objawia się ona w różnych formach. Jedną z jej najpopularniejszych formy jest bezczelność w przestrzeganiu deklaracji naszej konstytucji - powiedział Kaczyński. Lider PiS nie ukrywał, że najważniejszym zadaniem jest promocja i realizacja Polskiego Ładu. - Ta droga musi być przez nas przebyta nie tylko do roku 2023, ale także w kolejnych latach. Wierzę, że zrealizujemy ten wielki plan dla Polski i razem zwyciężymy. Dla dobrej przyszłości naszego narodu i dobrej przyszłości Europy. Życzę wam wielkich sukcesów - powiedział lider PiS. - Polski Ład musi dotrzeć do świadomości wszystkich i sądzę, że koleżanki i koledzy, zwłaszcza ci o znanych nazwiskach, wezmą udział w jego promowaniu - dodał Kaczyński cytowany przez Onet.

W Porozumieniu doszło do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Zwolennicy Gowina przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Pod koniec lutego - jak informował wicerzecznik Jan Strzeżek - zarząd Porozumienia jednogłośnie wybrał Iwonę Michałek na przewodnicząca Konwencji Krajowej partii.

W połowie lutego Bielan poinformował o skierowaniu do SO w Warszawie wniosku informującego o uchwale sądu koleżeńskiego ws. wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu Konwencji Krajowej jako osobie uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz. SO w Warszawie w połowie marca zarządził zwrot tego wniosku uznając, że wniosek został złożony przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii. Bielan złożył pod koniec kwietnia zażalenie od decyzji SO do Sądu Apelacyjnego.

Polityka
Obóz władzy ma większość. I kłopoty
Materiał Promocyjny
ŠKODA ENYAQ iV
Kraj
Tragedia przed Kancelarią Premiera. Podczas protestu medyków, pacjent popełnił samobójstwo
Ochrona zdrowia
Niedzielski: 17-18 tys. zł pensji minimalnej dla lekarza? Nieprzyzwoite
Przestępczość
Pszczelarz otruł całą pasiekę. Zginęło pół miliona pszczół
Materiał Promocyjny
Czy naprawdę istnieją konta za 0 zł?
Ochrona zdrowia
Prof. Andrzej Horban: Nie osiągniemy odporności stadnej. Nie ma na to szans
Polityka
Maksymalna kara dla posła Brauna za słowa pod adresem ministra Niedzielskiego