Kaczyński na Zjeździe Republikańskim przestrzega przed liberalizmem

- Największym zagrożeniem jest dzisiaj skrajnie wypaczona forma liberalizmu - powiedział, cytowany przez Onet, Jarosław Kaczyński na Zjeździe Republikańskim. Prezes PiS był honorowym gościem uroczystości na której ogłoszono proces połączenia partii Porozumienie z Partią Republikańską.

Aktualizacja: 20.06.2021 14:31 Publikacja: 20.06.2021 14:21

Kaczyński na Zjeździe Republikańskim przestrzega przed liberalizmem

Foto: PAP/Tomasz Gzell

mz

- Chcemy państwa dla obywateli, państwa dla wspólnoty i państwa, które chce realizować historyczne zadania narodu. Dziś formy są bardzo często skrajne i prezentowane zupełnie wprost, z otwartością, którą można przedstawić jako bezczelność - mówił prezes PiS.

- Największym zagrożeniem jest dzisiaj "skrajnie wypaczona forma liberalizmu. Objawia się ona w różnych formach. Jedną z jej najpopularniejszych formy jest bezczelność w przestrzeganiu deklaracji naszej konstytucji - powiedział Kaczyński. Lider PiS nie ukrywał, że najważniejszym zadaniem jest promocja i realizacja Polskiego Ładu. - Ta droga musi być przez nas przebyta nie tylko do roku 2023, ale także w kolejnych latach. Wierzę, że zrealizujemy ten wielki plan dla Polski i razem zwyciężymy. Dla dobrej przyszłości naszego narodu i dobrej przyszłości Europy. Życzę wam wielkich sukcesów - powiedział lider PiS. - Polski Ład musi dotrzeć do świadomości wszystkich i sądzę, że koleżanki i koledzy, zwłaszcza ci o znanych nazwiskach, wezmą udział w jego promowaniu - dodał Kaczyński cytowany przez Onet.

W Porozumieniu doszło do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Zwolennicy Gowina przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Pod koniec lutego - jak informował wicerzecznik Jan Strzeżek - zarząd Porozumienia jednogłośnie wybrał Iwonę Michałek na przewodnicząca Konwencji Krajowej partii.

W połowie lutego Bielan poinformował o skierowaniu do SO w Warszawie wniosku informującego o uchwale sądu koleżeńskiego ws. wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu Konwencji Krajowej jako osobie uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz. SO w Warszawie w połowie marca zarządził zwrot tego wniosku uznając, że wniosek został złożony przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii. Bielan złożył pod koniec kwietnia zażalenie od decyzji SO do Sądu Apelacyjnego.

Polityka
Mija rok od zgody na Fundusz Odbudowy. „Brak KPO czyni z koalicji PiS i Solidarnej Polski najdroższą w historii”
Materiał Promocyjny
Branża deweloperska w obliczu nowej ustawy deweloperskiej
Polityka
Wieczorek: Zmiana ordynacji na rok przed wyborami to niszczenie demokracji
Konflikty zbrojne
Gen. Skrzypczak: Rosyjska 1. Armia Pancerna nie jest w stanie walczyć
Dyplomacja
Adam Bielan: Nadal wiele państw chce robić interesy z Putinem
Materiał Promocyjny
M&A (MERGERS AND ACQUISITIONS) – Jak bezpiecznie zrealizować transakcję?
Ochrona zdrowia
Prof. Horban: Starszych będziemy nakłaniali do szczepień na COVID co roku
Konflikty zbrojne
Tokarczuk: Rosja jest zagrożeniem dla wolnego świata