Grodzka za tydzień wicemarszałkiem?

Platforma nie będzie robić Ruchowi Palikota trudności w zmianie przedstawiciela w prezydium Sejmu

Publikacja: 01.02.2013 01:30

Anna Grodzka

Anna Grodzka

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Anna Grodzka (Ruch Palikota) czy Ludwik Dorn (Solidarna Polska) – taki wybór czeka posłów na najbliższym posiedzeniu Sejmu, podczas którego będą decydować, kto zostanie nowym wicemarszałkiem.

– Głosowanie nad kandydaturą Anny Grodzkiej będzie testem demokracji, tolerancji i społeczeństwa obywatelskiego – grzmiał wczoraj Janusz Palikot, zgłaszając jej kandydaturę.

Zanim jednak do tego dojdzie, posłowie będą musieli odwołać obecną wicemarszałek Wandę Nowicką, której klub RP cofnął rekomendację po tym, jak przyjęła od marszałek Ewy Kopacz 40-tys. premię.

Platforma ma problem z Grodzką

Los Nowickiej wydaje się przesądzony. Za jej odwołaniem ma się opowiedzieć nie tylko Ruch Palikota, ale też PO i PiS. Bronić jej chce jedynie SLD. – Nie ma powodów do odwołania pani marszałek poza chęcią wywołania kolejnej awantury przez Janusza Palikota – mówi „Rz" rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. SLD nie chce na razie jednoznacznie zadeklarować, czy w razie odwołania Nowickiej poprze kandydaturę Grodzkiej.

Ruch Palikota przetestuje polski parlament?

Wątpliwości nie ma za to PO. – Dobrym zwyczajem parlamentarnym jest, że to dany klub wskazuje, kto ma być jego reprezentantem w prezydium. Będziemy się tego trzymać – deklaruje rzecznik klubu PO Paweł Olszewski.

Z deklaracjami wstrzymuje się za to PSL. Ludowcy z decyzją chcą poczekać na odwołanie Nowickiej, tym bardziej że pojawił się konkurent dla Grodzkiej. Solidarna Polska zgłosiła Ludwika Dorna jako własnego kandydata na wicemarszałka. Mam nadzieję, że nie inne przymioty, ale wyłącznie względy kompetencyjne związane z doświadczeniem i profesjonalizmem kandydata zdecydują o wyborze – mówił lider SP Zbigniew Ziobro.

Inne rozwiązanie proponuje PiS. – Po odwołaniu Nowickiej zgłaszamy uchwałę o zmniejszenie prezydium Sejmu. Pięciu wicemarszałków to przesada – mówi „Rz" szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jeśli uchwała przepadnie, to PiS na pewno nie poprze Grodzkiej.  – Ruch Palikota szkodzi Polsce. Nie poprzemy żadnego ich kandydata, niezależnie od tego, jak się nazywa – dodaje.

Ludwik Dorn: Grodzka jako wicemarszałek byłaby traktowana jako dziwaczność

Polityka
Sondaż: Kto premierem po wyborach? Polacy wolą Tuska od Morawieckiego
Polityka
Zandberg: Proponowałbym, żeby Morawiecki nie chomikował pieniędzy na ostatnie tygodnie kampanii
Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka
Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej
Polityka
Piątek: Komisja weryfikacyjna ma na celu ukrycie powiązań PiS-u z Rosją