Sikorski urządził urodziny na koszt MON? Śledczy bada sprawę

Marszałek Sejmu zapłacił za swoje przyjęcie urodzinowe, które odbyło się w zeszłym roku w pałacyku MON w Helenowie - ustaliła "Rzeczpospolita".

Publikacja: 10.12.2014 11:40

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

 

Do prokuratury wpłynęły trzy zawiadomienia o możliwością popełnienia przestępstwa przez Radosława Sikorskiego.

 

Jak donosi Radio Zet, prokuratura bada sprawę kulis organizacji urodzin obecnego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego z zeszłego roku. Impreza miała się odbyć w lutym, czyli - jak zauważa radio - w miesiącu, w którym urodził się były szef MSZ.

 

Śledczy sprawdzają, czy za przyjęcie nie zapłacił resort obrony narodowej. Z zawiadomień, które wpłynęły do prokuratury, wynika, że impreza odbyła się bowiem w pałacyku Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie i miała kosztować ok. 200 tys. złotych. Zdaniem Radia Zet, z donosu wynika, że całą sumę pokrył MON.

 

Wdrożyliśmy dziś postępowanie sprawdzające w tej sprawie. Na pewno chodzi o zorganizowanie urodzin w pałacyku w Helenowie. Z zawiadomienia, które otrzymaliśmy wynika, że przekroczył w ten sposób swoje uprawnienia - przyznaje "Rzeczpospolitej" Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zastrzega jednak, że w zawiadomieniu nie stwierdzono jednoznacznie, że koszty imprezy miał pokryć MON. - Nie wynika to jednoznacznie - podkreśla.

 

Oskarżeniom zaprzecza MON. - To nieprawda. W lutym ubiegłego roku, ówczesny szef MSZ rzeczywiście korzystał z pałacyku w Helenowie. Ale w związku z wynajęciem tego lokalu i jego obsługą, poniósł koszt 14 tys zł. Opłacił przelewem tę kwotę na rachunek ministerstwa - mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik resortu płk Jacek Sońta.

 

- Kwota 200 też jest nieprawdziwa. Powtarzam, było to 14 tys. zł, które zostało wpłacone na konto MON - podkreśla.

 

"Rzeczpospolita" dotarła do faktury, którą Ośrodek Reprezentacyjny MON wystawił Sikorskiemu. Widnieje na niej kwota 13 952,91 zł, na którą złożyło się wyżywienie, napoje, dekoracja stołów oraz zakwaterowanie.

 Organizacji urodzin przez MON dotyczy tylko jedno z zawiadomień. Ja twierdzi Radio Zet, w dwóch pozostałych zarzuca się marszałkowi Sejmu przekroczenie uprawnień, w czasie gdy był szefem MSZ. Chodzi o opisywaną już przez media sprawę wyjazdów służbowych Sikorskiego prywatnym samochodem, za które pobierał kilometrówkę.

Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?