Sekretarz generalny NATO mówi o normalizacji stosunków z Rosją

Europa i Stany Zjednoczone powinny ostatecznie znormalizować stosunki z Rosją, gdy tylko zakończą się walki na Ukrainie - powiedział w wywiadzie dla Bloomberga sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

Publikacja: 14.03.2025 19:32

Spotkanie Marka Rutte z Donaldem Trumpem w Białym Domu, 13 marca

Spotkanie Marka Rutte z Donaldem Trumpem w Białym Domu, 13 marca

Foto: Reuters, Evelyn Hockstein

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1115

Mark Rutte rozmawiał z Bloombergiem już po tym, jak Ukraina podczas rozmowy z delegacją USA w Dżuddzie wyraziła gotowość do zawarcia z Rosja 30-dniowego zawieszenia broni.

Po rozmowie z Ukraińcami specjalny wysłannik prezydenta USA Steve Witkoff  udał się do Moskwy, gdzie po dłuższym oczekiwaniu spotkał się z Władimirem Putinem, który tego samego dnia przyjmował na Kremlu białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę.

Rosja przekazała Stanom Zjednoczonym listę swoich żądań, których spełnienie byłoby warunkiem pokoju, ale odmówiła zgody na miesięczny rozejm. Doradca Putina Jurij Uszakow stwierdził, że zawieszenie broni dałoby jedynie „oddech” ukraińskiej armii.

Sekretarz generalny NATO: Nie bądźmy naiwni co do Rosjan

Mark Rutte uważa, że byłoby rzeczą oczywistą, gdyby po zakończeniu wojny na Ukrainie zarówno państwa Europy, jak i Stany Zjednoczone, krok po kroku nawiązywały normalne relacje z Rosją. 

- Absolutnie jeszcze w tym miejscu nie jesteśmy – zastrzegł Rutte.  - Dlatego mamy sankcje. Nie bądźmy naiwni co do Rosjan. Ale Rosja w dłuższej perspektywie do tego punktu dotrze i już nie odejdzie.

Podkreślił też, że NATO musi nadal wywierać presję na Federację Rosyjską, potwierdzając głębokie zaangażowanie w trwające negocjacje w sprawie zawieszenia broni.

Mark Rutte nie komentuje wykonalności zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą

Szef NATO odmówił komentarza na temat wykonalności 30-dniowego planu zawieszenia broni, ale nazwał go „bardzo mądrym planem” i powiedział, że jest „zadowolony” z rozwoju sytuacji.

- Administracja Trumpa, sam prezydent, przełamał impas w tej wojnie, ponieważ zaczął angażować się w działania z Rosjanami. Myślę, że to korzystne dla Ukraińców – ocenił. 

Rutte dodał, że administracja Trumpa prowadzi teraz dialog z Rosjanami, aby sprawdzić, jakie mają stanowisko w tej sprawie, Sytuacja rozwija się jednak z dnia na dzień i z godziny na godzinę, więc trudno przewidzieć, kiedy sytuacja będzie jasna.

"Członkostwo Ukrainy w NATO nie jest już brane pod uwagę”

Rutte spotkał się w czwartek w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem. Rozmowę ocenił jako „bardzo pozytywną”, ponieważ, jak mówił "odczuł jasne zaangażowanie prezydenta USA w NATO.

Przyznał jednocześnie, że członkostwo Ukrainy w sojuszu „nie jest już brane pod uwagę”. Dodał, że chociaż „istnieje wiele sposobów” na zapewnienie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, trudno byłoby w to zaangażować NATO.
 

Polityka
Donald Trump beszta Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada „bardzo ważne spotkania”
Polityka
Węgry. Marcin Romanowski szefem nowego instytutu. Zajmie się „faszyzmem rządu w Warszawie”
Polityka
Szef Pentagonu groził wysokim rangą wojskowym? „Podłączę do wykrywacza kłamstw”
Polityka
Szwedzka ustawa o donoszeniu na nielegalnych imigrantów. „Grozi potrącenie z pensji”
Polityka
Bractwo Muzułmańskie i „zamęt w świecie islamu”. Zakazane w kolejnym państwie