Reklama

Zbigniew Ziobro pojawi się 3 grudnia na posiedzeniu komisji regulaminowej? „Na 99 proc.”

- Ja zagłosuję za tym, aby można było doprowadzić pana (Zbigniewa) Ziobro przed oblicze komisji śledczej - mówił w TVN24 Jarosław Urbaniak, poseł KO, przewodniczący Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Publikacja: 29.11.2024 07:56

Zbigniewa Ziobrę chce przesłuchać komisja śledcza ds. Pegasusa

Zbigniewa Ziobrę chce przesłuchać komisja śledcza ds. Pegasusa

Foto: PAP, Marcin Obara

arb

3 grudnia komisja kierowana przez Urbaniaka zajmie się wnioskiem prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, ws. zatrzymania i przymusowego doprowadzenia na przesłuchanie przez komisję śledczą ds. Pegasusa Ziobry. Ziobro nie stawił się wcześniej, bez usprawiedliwienia, dwukrotnie na przesłuchanie przez komisję.

Jarosław Urbaniak: Ziobro potwierdził odebranie zawiadomienia. Pierwszy taki przypadek od miesięcy

Czy Ziobro pojawi się 3 grudnia w Sejmie?- Został zawiadomiony. Przepisy mówią, że niestawiennictwo osoby zainteresowanej pozwala nadal prowadzić procedurę - zauważył Urbaniak.

- Według wszelkich informacji, jakie do mnie docierają, i tych półoficjalnych, ale też z zachowań Zbigniewa Ziobry i jego najbliższych współpracowników, stawiam na 99 proc. że we wtorek się zjawi – dodał poseł.

- Zawiadomienie o posiedzeniu komisji we wtorek, które wysłałem ja, odebrał i potwierdził pan Ziobro. To od miesięcy pierwszy taki przypadek – zauważył Urbaniak. - Spodziewam się, że 3 grudnia pan Ziobro pojawi się na posiedzeniu komisji - dodał.

Urbaniak mówił jednocześnie, że „jego doświadczenie mówi, że na posiedzeniu pojawią się wszyscy żyjący i w miarę sprawni” członkowie dawnej Suwerennej Polski (partia ta połączyła się z PiS).

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy chcą przymusowego doprowadzenia Ziobry przed komisję śledczą

- Ja zagłosuję za tym, aby można było doprowadzić pana Ziobro przed oblicze komisji śledczej – zapowiedział 

W jakiej sprawie Zbigniewa Ziobrę chce przesłuchać komisja śledcza?

Zbigniew Ziobro po wyborach z 15 października 2023 roku wycofał się z życia politycznego ze względu na ciężką chorobę nowotworową - jak sam ujawnił wykryto u niego raka przełyku z przerzutami do żołądka. Jednak w niedawnym wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” Ziobro mówił, że obecnie wraca do sił po terapii.

Komisja badająca stosowanie oprogramowania Pegasus m.in. przeciwko byłemu szefowi sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Krzysztofowi Brejzie oraz liderowi AGROUnii, obecnemu wiceministrowi rolnictwa, Michałowi Kołodziejczakowi czy adwokatowi, obecnie posłowi KO, Romanowi Giertychowi, chce przesłuchać Ziobrę, ponieważ oprogramowanie do inwigilacji zostało zakupione ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którym dysponował Ziobro jako minister sprawiedliwości.

Jak działa oprogramowanie Pegasus

Jak działa oprogramowanie Pegasus

Foto: PAP

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Reklama
Reklama

Komisję śledczą ds. Pegasusa od pewnego czasu bojkotują politycy PiS, w tym jej członkowie z tej partii. We wrześniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakres działania tej komisji jest niekonstytucyjny.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Nowa Lewica wybrała nowe władze. Włodzimierz Czarzasty wygrał głosowanie
Polityka
Spór Tusk–Nawrocki paraliżuje państwo? Polacy wydali jednoznaczny werdykt
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają korzystanie z prawa weta przez Karola Nawrockiego?
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Polityka
Architektura władzy Donalda Tuska. Jak premier zbudował nowy system rządzenia państwem?
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama