Dwa sondaże z Izraela: Beniamin Netanjahu może je przyjąć z mieszanymi odczuciami

W Izraelu opublikowano dwa sondaże, z których wynika, że Likud Beniamina Netanjahu zbliża się do głównej siły opozycyjnej, formacji Jedność Narodowa, której liderem jest Beni Ganc.

Publikacja: 14.06.2024 11:34

Beniamin Netanjahu

Beniamin Netanjahu

Foto: REUTERS/Amir Cohen/Pool

Ganc w ubiegłą niedzielę opuścił gabinet wojenny Beniamina Netanjahu, do którego wcześniej wszedł, aby zademonstrować ponadpartyjną jedność izraelskiej elity politycznej wobec ataku Hamasu z 7 października.

Likud i koalicja rządząca tracą większość w dwóch sondażach

Izrael nadal prowadzi wojnę z Hamasem, ale obecnie trwają negocjacje mające doprowadzić do zawieszenia broni w trwającej od miesięcy wojnie. W działaniach odwetowych prowadzonych przez Izrael zginęło ponad 37 tys. Palestyńczyków. W ataku Hamasu na Izrael zginęło ok. 1 200 mieszkańców tego kraju, a 253 wywieziono do Strefy Gazy jako zakładników.

Czytaj więcej

Beniamin Netanjahu kluczy w sprawie Strefy Gazy

Z sondaży dla dziennika "Ma'ariv" i prawicowej gazety "Israel Hayom" wynika, że Likud zdobyłby w wyborach 21 mandatów, a Jedność Narodowa - 24 mandaty. W ubiegłym tygodniu formacja Ganca uzyskiwała w sondażu "Ma'ariv" 27 mandatów, podczas gdy na początku roku liczba uzyskiwanych przez nią w sondażu mandatów przekraczała 30.

Sondaż dla „Ma'ariv” wskazuje, że nacjonalistyczna koalicja rządząca dziś Izraelem zdobyłaby 52 ze 120 mandatów w Knesecie, podczas gdy główne partie opozycyjne miałyby 58 mandatów. Pozostałe 10 mandatów obsadziliby politycy Zjednoczonej Listy Arabskiej i lewicowego sojuszu Hadasz-Ta'al.

Oba sondaże wskazują, że większość wyborców woli, aby premierem był Ganc, a nie Netanjahu

Sondaż dla Israel Hayom daje koalicji rządzącej 50 mandatów, a opozycji — 61, czyli większość bezwzględną.

Beniamin Netanjahu nie zamierza rozpisywać przedterminowych wyborów

Oba sondaże wskazują, że większość wyborców woli, aby premierem był Ganc, a nie Netanjahu. Jednak sondaż dla „Israel Hayom” wskazuje, że gdyby były premier Naftali Bennett połączył siły z dwoma centroprawicowymi politykami — Avigdorem Liebermanem i Gideonem Saarem, wówczas ich sojusz mógłby wygrać i z Likudem, i z Jednością Narodową. 

Ganc to były generał i minister obrony. Z gabinetu wojennego wyszedł twierdząc, że Netanjahu nie ma planu strategicznego jeśli chodzi o wojnę w Gazie.

Netanjahu, mimo nacisków wewnętrznych, nie zamierza rozpisywać przedterminowych wyborów, które — jak wynika z sondaży — mogłyby oznaczać koniec jego politycznej kariery.

Ganc w ubiegłą niedzielę opuścił gabinet wojenny Beniamina Netanjahu, do którego wcześniej wszedł, aby zademonstrować ponadpartyjną jedność izraelskiej elity politycznej wobec ataku Hamasu z 7 października.

Likud i koalicja rządząca tracą większość w dwóch sondażach

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Biden zapowiada powrót na szlak kampanii. "Wiemy, dokąd prowadzi nas Trump"
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Nieoficjalnie. Obywatel Niemiec skazany na śmierć na Białorusi
Polityka
Ursula von der Leyen zapowiada korekty. "Wszyscy mamy poczucie, że UE potrzebuje zmian"
Polityka
Przemysław Wipler o zatrzymaniu Romanowskiego: Nie zostawia się kolegów
Polityka
Joe Biden coraz poważniej myśli o wycofaniu się. Demokraci: To kwestia czasu