To koniec Trzeciej Drogi? PSL rozważa propozycję innej koalicji politycznej

Politycy Koalicji Obywatelskiej namawiają PSL do wspólnego komitetu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ludowcy mają wiele zastrzeżeń, ale odpowiedzi jeszcze nie dali.

Publikacja: 28.03.2024 21:24

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia

Foto: PAP/Piotr Polak

Jak informuje Interia, działacze PSL poważnie zastanawiają się nad ta propozycją. Politycy PO przekonują, że dzięki wspólnej liście mogą zdobyć więcej mandatów. Podkreślają też, że PSL i KO są w tej samej frakcji (EPL), a Polska 2050 – już w innej (Renew Europe).

Potrzebna szybka decyzja PSL

Wybory europejskie odbędą się 9 czerwca, ale już 22 kwietnia mija termin rejestracji komitetów wyborczych w PKW.Do tego czasu partie muszą więc zdecydować, w jakiej konfiguracji pójdą do wyborów.

Ten pomysł już pięć lat temu był niezwykle mocno postulowany w PSL.

Krzysztof Paszyk, szef klubu PSL

Krzysztof Paszyk, szef klubu PSL w rozmowie z Interią przyznaje, że pomysł startu pod szyldem EPL nie jest niczym nowym. - Już pięć lat temu był niezwykle mocno postulowany w PSL. Wówczas wygrała koncepcja szerszej koalicji, ale nie jest żadną tajemnicą, że z PO łączą nas więzy wieloletniej współpracy w ramach wspólnej grupy w Parlamencie Europejskim - mówi.

Co dalej z Trzecią Drogą?

Istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że w takim przypadku zakończyłby się projekt „Trzecie Droga”. Platforma od dawna chce odebrać Szymonowi Hołowni „pożyczonych” w wyborach parlamentarnych wyborców. - Nie do końca uważam, że w projekcie nie ma miejsca dla Polski 2050. Kwestia wyboru frakcji ciągle jest możliwa. Byłbym orędownikiem zielono-niebiesko-żółtej koalicji do wyborów europejskich - mówi Interii Krzysztof Paszyk.

Czytaj więcej

Nowy sondaż: KO liderem, duży spadek poparcia dla Trzeciej Drogi

Żadne wiążące decyzje w tej sprawie nie zapadną jednak przed wyborami samorządowymi. Jak informują To wyniki tych wyborów pokażą, jakie poparcie ma każda z partii tworzących koalicję rządzącą i wtedy będzie można rozpocząć negocjacje.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"