Niżny Tagił. Mer miasta na Uralu zwalnia urzędników. Kryterium: udział w wyborach

Mer miasta Niżny Tagił w obwodzie swierdłowskim na Uralu w Rosji zdecydował o zwolnieniu wszystkich pracowników władz miejskich i sektora publicznego, którzy nie głosowali w wyborach prezydenckich

Publikacja: 19.03.2024 18:01

Wyniki wyborów prezydenckich w Rosji

Wyniki wyborów prezydenckich w Rosji

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 755

Władysław Pinajew powiedział o swojej decyzji podczas otwarcia ośrodka ambulatoryjnej opieki onkologicznej w miejscowym szpitalu – podała we wtorek lokalna agencja informacyjna All News.

- Sprawdzamy, kto wziął udział w głosowaniu, a kto nie. Ujmę to tak: albo jesteśmy jednym zespołem, albo każdy gra na siebie. Gdzie byliście, gdy my ciężko pracowaliśmy na zwycięstwo? – mówił Pinajew.

Czytaj więcej

Największe w historii fałszerstwo. Jak wygrał Władimir Putin

Mer oświadczył, że dla tych, którzy nie głosowali w wyborach prezydenckich, „nie ma miejsca w służbie cywilnej, niezależnie od ich kwalifikacji”.

Putin „wygrał” w pierwszej turze

Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej, po podliczeniu danych ze 100 proc. protokołów komisji obwodowych, poinformowała w poniedziałek, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zdobył w wyborach 87,28 proc. głosów.

Szefowa CKW Ella Pamfiłowa powiedziała, że w głosowaniu wzięło udział ponad 87,1 mln Rosjan, czyli 77,44 proc. uprawnionych do głosowania, co stanowi rekord frekwencji w  rosyjskich wyborach prezydenckich w epoce nowożytnej.

Tym samym „spełniły się” zapowiedzi kremlowskich urzędników, że obecny prezydent wygra wybory uzyskując głosy co najmniej 80 proc. wyborców. Jak już przed kilkoma miesiącami stwierdził rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow, wybory w Rosji są „kosztowną biurokracją”.

Niski wskaźnik obsługi wyborców

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej, w całej Rosji ponad 6500 lokali wyborczych obsługuje ponad 100 wyborców na godzinę, podał niezależny portal IStories. Ogółem średni wskaźnik głosowania w lokalach wyborczych w całej Rosji wyniósł zaledwie 23 osoby na godzinę.

Kilku rosyjskich analityków twierdzi, że w co najmniej dwóch lokalach wyborczych w obwodzie biełgorodzkim Władimir Putin uzyskał 100 proc. głosów przy 100 proc. frekwencji.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami