Nieoficjalnie: Aleksiej Nawalny miał brać udział w wymianie więźniów?

Zmarły nieco ponad tydzień temu rosyjski opozycjonista, Aleksiej Nawalny, był bliski odzyskania wolności w ramach wymiany więźniów - twierdzi współpracowniczka Nawalnego, Maria Piewczich.

Publikacja: 26.02.2024 13:42

Aleksiej Nawalny miał umrzeć 16 lutego

Aleksiej Nawalny miał umrzeć 16 lutego

Foto: NACHO DOCE, REUTERS

Piewczich w nagraniu umieszczonym na YouTube powiedziała, że trwały rozmowy o wymianie Nawalnego i dwóch niewymienionych z nazwiska obywateli USA na Wadima Krasikowa, zabójcy z FSB, który siedzi w niemieckim więzieniu. 

15 lutego wieczorem rozmowy ws. uwolnienia Aleksieja Nawalnego znajdowały się na końcowym etapie?

Zdaniem Piewczich rozmowy znajdowały się na zaawansowanym etapie, gdy rosyjskie władze poinformowały o śmierci Nawalnego.

Informacja o śmierci 47-letniego Nawalnego, który odsiadywał wyrok wieloletniego pozbawienia wolności w kolonii karnej w rejonie koła podbiegunowego, pojawiła się 16 lutego. Kreml zaprzecza, jakoby władze Rosji miało coś wspólnego ze śmiercią opozycjonisty.

- Aleksiej Nawalny mógł siedzieć obok mnie teraz, dziś. To nie jest figura retoryczna, to mogło i powinno się zdarzyć - stwierdziła Piewczich.

Czytaj więcej

Kowal: Warto płacić za obronę Ukrainy, by za jakiś czas nie płacić polską krwią

- Nawalny miał wyjść na wolność w ciągu ostatnich kilku dni, ponieważ zapadła decyzja o jego wymianie. Na początku lutego (Władimirowi) Putinowi zaoferowano wymianę na zabójcę, oficera FSB, Wadima Krasikowa, który odsiaduje wyrok za zabójstwo w Berlinie, Nawalnego i dwóch obywateli USA — powiedziała współpracowniczka opozycjonisty.

Krasikow odsiaduje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo czeczeńsko-gruzińskiego dysydenta w Berlinie, w 2019 roku.

Putin sygnalizował w rozmowie z Tuckerem Carlsonem, amerykańskim dziennikarzem, który przeprowadził w lutym wywiad z rosyjskim prezydentem, że chciałby doprowadzić do uwolnienia Krasikowa.

Nawalny miał wyjść na wolność w ciągu ostatnich kilku dni, ponieważ zapadła decyzja o jego wymianie

Maria Piewczich, współpracowniczka Aleksieja Nawalnego

Piewczich twierdzi, że dysponuje potwierdzonymi informacjami, iż negocjacje na temat wymiany więźniów znajdowały się na końcowym etapie 15 lutego wieczorem.

Aleksiej Nawalny zamordowany, bo Władimir Putin nie chciał go uwolnić?

Nawalny miał zostać - jak twierdzi Piewczich — zamordowany dzień później, ponieważ Putin nie mógł pogodzić się z tym, że odzyska wolność.

Piewczich nie przedstawiła żadnych dowodów na potwierdzenie swoich słów — zaznacza Reuters.

Opozycjonistka, przebywająca poza Rosją twierdziła, że w negocjacjach ws. uwolnienia Nawalnego brał udział Roman Abramowicz, w charakterze mediatora.

Piewczich nie wymienia też nazwisk obywateli USA, którzy mieli być wymienieni za Krasikowa — wiadomo jednak, że w rosyjskiej kolonii karnej przebywa były żołnierz piechoty morskiej, Paul Whelan, a na proces w areszcie czeka dziennikarz „WSJ” Evan Gershkovich. Obaj są oskarżeni o szpiegostwo, obaj zaprzeczają zarzucanym im zarzutom.

Tymczasem szef ukraińskiego wywiadu, gen. Kyryło Budanow mówił w weekend, że Nawalny zmarł z powodów naturalnych — przyczyną zgonu miał być zakrzep.

Piewczich w nagraniu umieszczonym na YouTube powiedziała, że trwały rozmowy o wymianie Nawalnego i dwóch niewymienionych z nazwiska obywateli USA na Wadima Krasikowa, zabójcy z FSB, który siedzi w niemieckim więzieniu. 

15 lutego wieczorem rozmowy ws. uwolnienia Aleksieja Nawalnego znajdowały się na końcowym etapie?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Świat zapomniał o Białorusi. Co na to przeciwnicy dyktatora?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Jest decyzja Senatu USA ws. pomocy dla Ukrainy. Broń za miliard dolarów trafi nad Dniepr
Polityka
Wybory do PE. Czy eurosceptycy zatrzymają integrację?
Polityka
Wiceminister obrony Rosji zatrzymany za łapówkę. Odpowiadał za majątek armii
Polityka
Senat USA się śpieszy. Szybka ścieżka ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu