Rishi Sunak o nowotworze Karola III: Został wcześnie wykryty. Mamy nadzieję (WIDEO)

Jestem zszokowany i zasmucony. Wszystkie moje myśli są z nim i jego rodziną. Na szczęście udało się to wykryć wcześnie - powiedział premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, odnosząc się do informacji o tym, że u króla Karola III zdiagnozowano nowotwór. - Będzie w naszych myślach i modlitwach (...) Będziemy po prostu mieć nadzieję, że uda nam się przez to przejść tak szybko, jak to tylko możliwe - dodał polityk.

Publikacja: 06.02.2024 10:43

Rishi Sunak

Rishi Sunak

Foto: AFP

Pałac Buckingham poinformował oficjalnie w poniedziałek, że u króla Karola III lekarze zdiagnozowali nowotwór. Monarcha podjął leczenie i odwołał swoje wystąpienia publiczne.

Do sprawy odniósł się we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który zaznaczył, iż jest wdzięczny, że choroba króla została „wcześnie wykryta”.

Rishi Sunak: Wszystkie nasze myśli są z królem Karolem i jego rodziną. Na szczęście nowotwór udało się wykryć wcześnie 

Jak powiedział w rozmowie z BBC premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, „jest wdzięczny, że nowotwór u króla Karola III został wcześnie wykryty”. Sunak zapytany został, jak przyjął tę informację. Polityk podkreślił, że był „bardzo zszokowany i zasmucony”, kiedy dowiedział się o chorobie monarchy. - Oczywiście – jak wszyscy inni – jestem zszokowany i zasmucony tą informacją. Wszystkie moje myśli są z nim i jego rodziną. Na szczęście udało się to wykryć wcześnie — zaznaczył, dodając, że „wszyscy mają nadzieję, że król otrzyma potrzebne leczenie i w pełni wyzdrowieje”. - Wszyscy mamy nadzieję i się o to modlimy. Oczywiście utrzymuję z nim regularny kontakt i nadal będę się z nim komunikować w normalny sposób - podkreślił Sunak, zaznaczając raz jeszcze, że „jego kontakty z królem Karolem będą kontynuowane”. - Wszystkim się zajmiemy - powiedział. - Będzie w naszych myślach i modlitwach. Wiele rodzin w całym kraju, które tego słuchają, dotknie to samo. Będziemy więc po prostu mieć nadzieję, że uda nam się przez to przejść tak szybko, jak to tylko możliwe - dodał. 

Czytaj więcej

Król Karol ma nowotwór. Oficjalny komunikat Pałacu Buckingham

Król Karol III ma nowotwór

Dotychczas nie ujawniono, jaki jest rodzaj nowotworu, na który cierpi król Karol III. Z oświadczenia Pałacu Buckingham wynika, że w poniedziałek król rozpoczął „regularne leczenie”. Wiadomo jedynie, że nie jest to nowotwór prostaty – Karol przebywał ostatnio w szpitalu w związku z leczeniem tego narządu. 

Pałac stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu, że król jest wdzięczny swojemu zespołowi medycznemu za szybką interwencję, która była możliwa dzięki niedawnemu zabiegowi. "Król jest całkowicie pozytywnie nastawiony do sposobu leczenia i nie może się doczekać jak najszybszego powrotu do pełni obowiązków publicznych”- podał pałac. 

Król Karol odwołał wystąpienia publiczne. Oczekuje się, że inni członkowie rodziny królewskiej pomogą go zastąpić podczas leczenia. Monarcha będzie jednak pełnił swoją  konstytucyjną rolę głowy państwa.

Król Karol III w ostatnim czasie przeszedł operację prostaty. Jak podkreślał Pałac Buckingham, monarcha zdecydował się upublicznić informacje na temat swojego leczenia, by zachęcić większą liczbę mężczyzn do poddawania się badaniom.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki