Sondaż: Ilu Polaków uważa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za "więźniów politycznych"

"Czy uważa Pani/Pan Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za więźniów politycznych?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 05.02.2024 06:59

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński

Foto: PAP/Paweł Supernak

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia prawomocnym wyrokiem sądu okręgowego z 23 grudnia 2023 roku w związku z ich rolą w tzw. aferze gruntowej. Kamiński i Wąsik byli w tej sprawie oskarżeni o nadużycie władzy przy operacji prowadzonej przez CBA.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik trafili do więzienia po skazaniu prawomocnym wyrokiem przez sąd

Z prawomocnego wyroku skazującego wynika, że Kamiński i Wąsik zostali skazani za fałszowanie dokumentów przy prowokacji z 2007 roku, która była wymierzona w ówczesnego wicepremiera w rządzie PiS-LPR-Samoobrony, Andrzeja Leppera.

Kamiński i Wąsik nie uznali wyroku twierdząc, że zostali skutecznie ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 roku, gdy w ich sprawie zapadł nieprawomocny wyrok. Również prezydent uważał, że skutecznie ułaskawił obu polityków. Jednak decyzję prezydenta z 2015 roku zakwestionował Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów, co stało się podstawą do wznowienia procesu w ich sprawie.

9 stycznia Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani przez policję w Pałacu Prezydenckim, gdzie przyszli na uroczystość powołania ich byłych współpracowników na doradców prezydenta Andrzeja Dudy. Z Pałacu Prezydenckiego trafili do warszawskiego aresztu a stamtąd do Zakładów Karnych.

Po aresztowaniu Kamiński i Wąsik rozpoczęli głodówkę, która trwała do momentu ponownego ułaskawienia ich przez prezydenta Andrzeja Dudę (23 stycznia). W czasie, gdy posłowie przebywali w więzieniu politycy PiS określali ich mianem „więźniów politycznych”. Powołany został nawet Komitet Obrony Więźniów Politycznych.

Czytaj więcej

Mastalerek: Prezydent nie posłuchał rad Kaczyńskiego, dlatego Kamiński i Wąsik są na wolności

Po wyjściu z więzienia Mariusz Kamiński w jednym z wywiadów ujawnił, że był przymusowo dożywiany w sposób, na który nie wyraził zgody (chodzi o dożywianie sondą przez nos). Prezes Jarosław Kaczyński zarzucił rządowi stosowanie tortur wobec przeciwników politycznych.

Nadal kontrowersje budzi sprawa mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. Po skazaniu ich prawomocnym wyrokiem sądu marszałek Szymon Hołownia wygasił ich mandaty, ale decyzję tę podważyła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN podtrzymała tę decyzję ws. mandatu Mariusza Kamińskiego.

Czytaj więcej

Prof. Andrzej Zoll o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. budżetu: Nie doczytał konstytucji

Prezydent Andrzej Duda podpisując budżet i dwie ustawy przyjęte bez udziału w obradach Wąsika i Kamińskiego skierował je jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego w ramach kontroli następczej. Prezydent chce wyjaśnienia czy ustawy przyjęte bez udziału Wąsika i Kamińskiego zostały przyjęte zgodnie z konstytucją.

Sondaż: 63 proc. badanych z wykształceniem wyższym nie uważa Kamińskiego i Wąsika za „więźniów politycznych”

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy, ich zdaniem, Kamiński i Wąsik są „więźniami politycznymi”.

„Tak” odpowiedziało na to pytanie 19,5 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 56,8 proc. respondentów.

23,7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Ze stwierdzeniem, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są więźniami politycznymi nie zgadza się 3/5 mężczyzn i 54% kobiet. Odsetek osób, zdaniem których Kamińskiego i Wąsika nie można uznać za więźniów politycznych wzrasta wraz z wiekiem (39% - najmłodsi, 67% - najstarsi). Częściej niż pozostali badani odpowiedź tę wskazują osoby z wykształceniem wyższym 63% oraz zarabiający od 4001 zł do 5000 zł netto (64%). Z uwagi na klasę miejsca zamieszkania taką opinię podzielają najczęściej respondenci z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (65%) - komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 30-31 stycznia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia prawomocnym wyrokiem sądu okręgowego z 23 grudnia 2023 roku w związku z ich rolą w tzw. aferze gruntowej. Kamiński i Wąsik byli w tej sprawie oskarżeni o nadużycie władzy przy operacji prowadzonej przez CBA.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik trafili do więzienia po skazaniu prawomocnym wyrokiem przez sąd

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Marta Lempart: Trzecia Droga nie jest demokratycznym ugrupowaniem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Sławomir Mentzen: Broń atomowa w Polsce? Nic nie daje. Mamy inny problem
Polityka
Kamiński tłumaczy, dlaczego nazwał Jońskiego "świnią". "Forma protestu"
Polityka
Horała o Kamińskim: To że się zdenerwował nie znaczy, że nadużył alkoholu
Polityka
Sondaż: "Mieszkanie na Start"? Polacy woleliby tanie mieszkania na wynajem