Kongres USA osiągnął porozumienie w sprawie finansowania rządu w 2024 r.

W niedzielę 7 stycznia przywódcy Kongresu USA osiągnęli porozumienie w sprawie wydatków federalnych w 2024 r., aby uniknąć częściowego zawieszenia działalności rządu, co mogło nastąpić pod koniec stycznia.

Publikacja: 07.01.2024 23:40

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson

Foto: AFP

Porozumienie ustala łączny poziom wydatków na poziomie 1,6 biliona dolarów, w tym 886 miliardów dolarów na wydatki na obronę w bieżącym roku budżetowym i około 773 miliardów dolarów na wydatki poza obronnością. Dane dotyczące obrony odzwierciedlają porozumienie osiągnięte w zeszłym roku przez prezydenta Joe Bidena i byłego spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego.

Uznaniowe finansowanie niezwiązane z obronnością „chroni kluczowe priorytety krajowe, takie jak świadczenia dla weteranów, opieka zdrowotna i pomoc żywieniowa” przed cięciami, o które zabiegali niektórzy republikanie, jak stwierdzili we wspólnym oświadczeniu przywódca większości demokratów w Senacie Chuck Schumer i przywódca demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries.

Czytaj więcej

USA: Kryzys rozmywa podziały polityczne w sprawie imigracji

Kongresmeni będą jeszcze musieli sfinalizować tekst porozumienia, a Kongres będzie musiał uchwalić ustawy przed ostatecznym terminem ustalenia rządowych finansów 19 stycznia. Porozumienie prawdopodobnie zirytuje  skrajnie prawicowych konserwatystów w Izbie Reprezentantów, którzy nalegali na głębokie cięcia wydatków i stanowcze działania w kierunku ograniczenia migracji jako cenę za głosowanie nad ustawą budżetową.

Biden powiedział w niedzielę, że porozumienie przybliżyło kraj do „zapobiegnięcia niepotrzebnemu zawieszeniu działalności rządu i ochrony ważnych krajowych priorytetów”.

- Odzwierciedla poziom finansowania, który wynegocjowałem z obiema stronami – stwierdził Biden po ogłoszeniu umowy.

Dyrektorka Biura Zarządzania i Budżetu Stanów Zjednoczonych Shalanda Young mówiła w piątek, że nie jest optymistką co do osiągnięcia porozumienia, które pozwoli uniknąć częściowego zawieszenia działalności rządu pod koniec tego miesiąca.

Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina
Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny