Doradca Orbana krytykuje rząd Tuska. "Lewicowe przejęcie przez imperium Sorosa"

Doradca premiera Węgier Viktora Orbana, Balázs Orbán krytycznie wypowiedział się na temat rządu premiera Donalda Tuska. Mówi o "lewicowym przejęciu zaaranżowane przez imperium Sorosa w Polsce". Wskazuje jednocześnie, że Węgry są stabilne politycznie i nie mogą przerwać walki o swoją suwerenność.

Publikacja: 23.12.2023 13:10

Policja w budynku TVP w Warszawie

Policja w budynku TVP w Warszawie

Foto: AFP

Balázs Orbán, szef gabinetu politycznego premiera Węgier, we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych stwierdza, że jest „zszokowany lewicowym przejęciem, które zostało zaaranżowane przez imperium Sorosa w Polsce”.

„Media publiczne zlikwidowane, policja przejmuje siedzibę, w wyniku czego ranna zostaje prawicowa polityk. Chaos jest widoczny, gdy jako nowy premier Donald Tusk priorytetowo traktuje reorganizację mediów w ciągu zaledwie tygodnia urzędowania” - czytamy we wpisie Orbána.

Węgierski polityk przytacza także wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który w rozmowie z Radiem Zet powiedział, że ostatnie działania wokół mediów publicznych to „anarchia i złamanie konstytucji”.

„Bruksela, w tym Vera Jourova, milczy podczas jej wizyty w Warszawie. Powiązania z Sorosem są oczywiste w nowym rządzie, w którym absolwent uniwersytetu Sorosa jest ministrem sprawiedliwości, lewicowa działaczka feministyczna jest ministrem edukacji i stworzono ministra bez teki w celu ochrony interesów zagranicznych organizacji pozarządowych" - kontynuuje Orbán.

W dalszej części współpracownik premiera Węgier pisze o spotkaniu szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza w żołnierzami, którzy chronią granicę, gdy tego samego dnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotyka się w parlamencie z imigrantami z Afryki.

„Wydarzenia te podkreślają stabilność polityczną Węgier i znaczenie naszych wysiłków na rzecz suwerenności. Zmiany w Brukseli są potrzebne jak najszybciej — miejmy nadzieję, że wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. dadzą nam szansę, której wszyscy szukamy” - kończy Orbán.

Rząd Orbana finansuje billboardy ostrzegające przed Ursulą von der Leyen i synem George'a Sorosa

W listopadzie na ulicach na Węgrzech pojawiły się billboardy rządzącego krajem Fideszu Viktora Orbana, które atakują obecną szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen.

Czytaj więcej

Węgry: Rządzący na plakatach ostrzegają przed von der Leyen i synem Sorosa

Na billboardach, które pojawiły się w związku ze zbliżającą się kampanią wyborczą przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (odbędą się 6-9 czerwca 2024 roku) szefowa KE, Ursula von der Leyen, pojawiła się obok Alexa Sorosa, syna miliardera węgierskiego pochodzenia, George'a Sorosa.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami