Marek Suski o nowej większości w Sejmie. Mówi o stanie wojennym, Hitlerze i Kulturkampfie

Ja mam nadzieję, że choć Polacy dzisiaj powierzyli władzę tej grupie ludzi, jak zobaczą, że zamiast 100 obietnic jest mściwa zmiana, niszcząca polską demokrację i służąca niemieckim interesom, to się obudzą i odwrócą - mówił w rozmowie z TVP wiceprzewodniczący klubu PiS, Marek Suski.

Publikacja: 12.12.2023 08:28

Poseł PiS Marek Suski

Poseł PiS Marek Suski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Czytaj więcej

Sejm udzielił wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Nową Radę Ministrów poparło 248 posłów

Marek Suski był pytany o to co czeka nas we wtorek w Sejmie.

Marek Suski: Trzecia Droga okazała się trzecią nogą

- Bardzo dużo hipokryzji, bardzo dużo demagogii, ataków na PIS i opowieści o tym jak wspaniały jest nasz premier, Donald Tusk, który właściwie razem z Wałęsą obalił komunizm, kocha Unię, Polskę trochę inaczej, no bo Polska to nienormalność, ale ponieważ Polacy są bardzo za byciem w UE, to wystarczy, że ktoś jest tam w Unii bardzo znany i to jest przesłanka, żeby został premierem - odpowiedział.

Czytaj więcej

Gawkowski: Kaczyński w poniedziałek mentalnie spoliczkował swoje środowisko

Suski mówił też, że większość parlamentarna została zbudowana dlatego, że Trzecia Droga nie wywiązała się ze swoich przedwyborczych deklaracji. 

- Jeżeli ktoś odrzucał rządy PiS i PO, nie chciał tego sporu, tych awantur, to głosował na Trzecią Drogę, która obiecywała nową jakość. I ta Trzecia Droga okazała się trzecią nogą tej koalicji. Jest tak samo zjadliwa jak PO, a czasami jeszcze bardziej - stwierdził.

W kontekście politycznej przyszłości w Polsce Suski mówił, że czeka nas "epoka powrotu postkomunizmu, jeszcze bardziej zjadliwego niż czasu pierwszych rządów Donalda Tuska".

Marek Suski zarzuca nowej większości łamanie zasad demokracji

- Widzimy, że łamane są zasady demokracji, w Sejmie odmawia się nawet posłom bycia w komisjach, czyli pozbawia się ludzi praw obywatelskich. Mówię tu o odmowie pracy w komisji, np. Zbigniew Ziobro - wykreślono go z wyboru do komisji i odrzucono jego udział w komisjach, nie jest w żadnej - wyliczał. Suski przekonywał też, że PiS powinien przewodzić 12 komisjom, a otrzymał pięć.

Czytaj więcej

"The Guardian" o wyborze Donalda Tuska na premiera: Obiecuje przepędzenie zła

- Czeka nas epoka służenia interesom zagranicznym - mówił też Suski.

Na pytanie czy 11 grudnia nastąpił koniec epoki PiS i Jarosława Kaczyńskiego, Suski stwierdził, że została ona jedynie "przerwana". - Tak jak stan wojenny wygrał, ale przegrał, po 10 latach odrodziło się to, co było niszczone, przecież niszczono "Solidarność" - wyjaśnił.

Jak popatrzymy na politykę realizowaną przez obecną większość sejmową to można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju Kulturkampf

Marek Suski, wiceprzewodniczący klubu PiS

- Ja mam nadzieję, że choć Polacy dzisiaj powierzyli władzę tej grupie ludzi, jak zobaczą, że zamiast 100 obietnic jest mściwa zmiana, niszcząca polską demokrację i służąca niemieckim interesom, to się obudzą i odwrócą - mówił też.

Marek Suski: Mamy nową wersję Targowicy

Suski był też pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił w Sejmie 11 grudnia, że w Polsce skończyła się demokracja. Czy takie słowa są uprawnione?

- Hitler też doszedł w wyniku demokratycznych wyborów do władzy - stwierdził Suski. 

Na pytanie czy porównanie nie jest za mocne, Suski odparł, że nie.

- Jak popatrzymy na politykę realizowaną przez obecną większość sejmową to można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju Kulturkampf, walka o zniszczenie fundamentów, mamy neopogaństwo dzisiaj z tamtej strony - mówił.

- Dzisiaj mamy nową wersję Targowicy - za zagraniczne pieniądze elity, które są po drugiej stronie, postanowiły poddać Polskę pod obcą jurysdykcję - dodał.

Marek Suski był pytany o to co czeka nas we wtorek w Sejmie.

Marek Suski: Trzecia Droga okazała się trzecią nogą

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Opozycja o exposé Sikorskiego: "Banały", "mity o UE", "obsesje na temat PiS"
Polityka
Donald Tusk chory, ma zapalenie płuc. I wskazuje datę rekonstrukcji rządu
Polityka
Rau wypomina ministrom rządu Tuska, że "chcą objąć dochodowe mandaty" w PE
Polityka
Kucharczyk: Wyborcy mogą czuć się rozczarowani listami KO do PE
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia