Sondaż: Co drugi wyborca PiS wierzy, że Mateusz Morawiecki stworzy rząd

W utworzenie przez Mateusza Morawieckiego rządu nie wierzy żaden wyborca Konfederacji - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Publikacja: 22.11.2023 06:53

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Piotr Nowak

13 listopada, po ukonstytuowaniu się nowego Sejmu, prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. PiS wygrał wybory z 15 października, uzyskując 35,38 proc. głosów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty w Sejmie, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. PiS nie ma też żadnego koalicjanta.

Sondaż: 33 proc. wyborców PiS nie wierzy, że Morawieckiemu uda się stworzyć rząd

Większość w parlamencie posiadają natomiast Koalicja Obywatelska, Polska 2050, PSL i Nowa Lewica, które dysponują 248 mandatami w Sejmie. Partie te deklarują gotowość do stworzenia rządu, na czele którego stanie Donald Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk potwierdza prasowe przecieki na temat składu swojego rządu

Uczestników sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski spytano czy - ich zdaniem - Mateusz Morawiecki zdoła utworzyć rząd i uzyskać dla niego wotum zaufania w Sejmie.

Z sondażu wynika, że nie wierzy w to 73 proc. respondentów - 48,4 proc. "zdecydowanie nie wierzy", a 24,6 proc. "raczej nie wierzy".

73 proc.

Tylu respondentów nie wierzy, że Morawiecki stworzy rząd

Zdaniem 16,7 proc. ankietowanych Morawieckiemu uda się utworzyć rząd. "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 2,6 proc. badanych.

Zdania w tej sprawie nie ma 10,3 proc. respondentów.

Przy rozbiciu respondentów na elektoraty poszczególnych partii okazuje się, że w powodzenie misji Morawieckiego wierzy 50 proc. wyborców PiS, choć "zdecydowanie" wierzy w nią 6 proc. respondentów z tej grupy. 33 proc. wyborców PiS nie wierzy, że Morawieckiemu uda się stworzyć rząd.

Sondaż: Wyborcy, którzy nie popierają PiS, nie wierzą, że Morawieckiemu uda się stworzyć rząd

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiego w powodzenie misji premiera nie wierzy 97 proc. Nie wierzy w to również 93 proc. wyborców Trzeciej Drogi, 98 proc. wyborców Lewicy i 100 proc. wyborców Konfederacji. W powodzenie misji premiera nie wierzą też wszyscy respondenci, którzy zadeklarowali poparcie dla "innej partii".

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został zrealizowany w dniach 17-19 listopada 2023 roku na grupie 1000 osób metodą CAWI.

Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy