Wicemarszałek Sejmu z PO: Nie spodziewałam się niczego dobrego po Andrzeju Dudzie

Rząd utworzy się z demokratycznej opozycji, jesteśmy gotowi do rządzenia - mówiła w TVN24 wicemarszałek Sejmu, Monika Wielichowska.

Publikacja: 17.11.2023 07:45

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Paweł Supernak

Wielichowska była pytana o wywiad premiera Mateusza Morawieckiego, który w rozmowie z "Faktem" przekonywał, iż możliwe jest utworzenie większościowego rządu przez PiS, Trzecią Drogę i Konfederację.

Monika Wielichowska: Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję nie do spełnienia

- Pan premier Morawiecki żyje w jakimś matriksie. Pan prezydent Andrzej Duda powierzył mu misję nie do spełnienia. Rząd utworzy się z demokratycznej opozycji, jesteśmy gotowi do rządzenia. Czekamy, ten czas się wydłuża. Szkoda tego czasu, bo już dawno moglibyśmy dla kraju walczyć o środki, np. z KPO, które powinny od dwóch lat pracować dla polskiej gospodarki - odparła.

Czytaj więcej

Z kim Morawiecki chce budować rząd? Premier wskazuje Trzecią Drogę i Konfederację

Na uwagę, że za taką sytuację odpowiedzialny jest prezydent Andrzej Duda, który powierzył misję tworzenia rządu Morawieckiemu, mimo że ten nie dysponuje większością, Wielichowska stwierdziła, że "nie spodziewałam się nigdy czegoś dobrego po Andrzeju Dudzie".

- On zawsze zerkał w stronę Nowogrodzkiej, w stronę Kaczyńskiego. I nigdy nie wyszedł z tych butów partyjnych, butów PiS-u. A szkoda. - stwierdziła.

Chcemy aby Sejm nie był groteskowy, ale był poważny. Aby był miejscem prawdziwej debaty i sporu

Monika Wielichowska, wicemarszałek Sejmu

Wielichowska była też pytana o słowa Szymona Hołowni z orędzia, w którym marszałek Sejmu deklarował, że chce, aby "wzrosła jakość debaty, aby ludzie nie tracili nerwów na politykę". Czy zdaniem wicemarszałek jest to realne?

- Mamy nowy Sejm i idzie nowe. Wydaje mi się, że PiS nie było przygotowane do tego zderzenia z rzeczywistością, że przegrywają nagle głosowania, że nie mają przycisku do sterowania obradami Sejmu, że nikt nie czeka na prezesa Kaczyńskiego z rozpoczęciem obrad. Nagle ktoś przestrzega regulaminu - stwierdziła.

Wielichowska była też pytana czy nowa większość będzie brała w Sejmie odwet na opozycji z PiS.

- Nie, chcemy aby Sejm nie był groteskowy, ale był poważny. Aby był miejscem prawdziwej debaty i sporu. Emocje nie mogą przekształcać się w agresję, destrukcję, próbę wprowadzania chaosu - odparła.

Monika Wielichowska o słowach Jarosława Kaczyńskiego: Język niegodny polityka

Wicemarszałek Sejmu pytano też o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił na korytarzu sejmowym, że w kampanii wyborczej było dużo "niebywałego niemieckiego chamstwa ze strony PO", a "Tusk zachowywał się jak ostatni lump".

- To jest język niegodny polityka, język nienawiści, język, który przez ostatnie osiem lat słyszeliśmy i widzieliśmy, to jest język, który wywołuje agresję wszędzie - odparła.

Wielichowska była pytana o wywiad premiera Mateusza Morawieckiego, który w rozmowie z "Faktem" przekonywał, iż możliwe jest utworzenie większościowego rządu przez PiS, Trzecią Drogę i Konfederację.

Monika Wielichowska: Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję nie do spełnienia

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Nie zdaje egzaminu na poważną partię” – komentarze po oświadczeniu Razem
Polityka
Partia Razem stawia ultimatum Nowej Lewicy. „Konieczne są zasadnicze zmiany”
Polityka
Koniec wizowego eldorado. Rząd podnosi ceny i utrudnia procedurę
Polityka
„Taśmy posłanki” uznane za niewiarygodne. „Nowa Lewica postanowiła mnie utopić”
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży