Marek Pęk z PiS nie został wicemarszałkiem Senatu. Odpowiada: Tusk nie będzie rządził wiecznie

- Ile razy ja słyszałem o PiS że jesteśmy partią proputinowską. Oni mogą, im wolno, i zasiadają w prezydiach Sejmu i Senatu - mówił w rozmowie z TVN24 senator Marek Pęk, kandydat PiS na wicemarszałka Senatu, który 13 listopada nie uzyskał bezwzględnej większości głosów i nie został wybrany na stanowisko w prezydium Senatu.

Publikacja: 14.11.2023 13:31

Marek Pęk

Marek Pęk

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Pęk nawiązywał do zarzutów stawianych mu przez senatorów opozycji - Pęk w Senacie poprzedniej kadencji nazwał większość senacką "prorosyjską".

Marek Pęk: Jestem rozczarowany stanem demokracji pod rządami nowej ekipy

- Wobec opozycji powinno się mieć inna miarę. A ja przez cztery ostatnie lata byłem w opozycji w Senacie - przypomniał Pęk sugerując, że opozycji wolno posługiwać się ostrzejszym językiem. W latach 2019-2023 większość w Senacie miał tzw. blok senacki, tworzony przez KO, PSL i Nową Lewicę (a od pewnego momentu - również przez Polskę 2050, której senatorem stał się Jacek Bury).

- Jestem rozczarowany stanem demokracji parlamentarnej pod rządami nowej ekipy. Świętym obyczajem parlamentarnym było to, że największy klub opozycyjny miał swojego wicemarszałka i świętym prawem opozycji jest wskazać takiego kandydata - mówił też Pęk pytany o to czy jest rozczarowany tym, że nie został wicemarszałkiem.

- Nie da się wybrać wicemarszałka opozycji jeżeli choć w części nie poprze go obecna większość. Ten obyczaj był zawsze honorowany - chociażby wobec Bogdana Borusewicza, który budził w naszym obozie silne emocje, ale jego kandydatura została zaakceptowana - dodał nawiązując do wyboru prezydium Senatu w 2015 roku.

Czytaj więcej

Kto wicemarszałkiem z PiS zamiast Witek? Schetyna: Są normalne osoby

Marek Pęk: Większość nie będzie nam wybierać wicemarszałków

O odrzuceniu jego kandydatury na wicemarszałka Senatu i kandydatury Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu, Pęk mówił, że "można realizować taki plan krwawej zemsty, ale to jest miecz obosieczny". - Donald Tusk tez nie będzie rządził wiecznie i następni rządzący w Polsce powiedzą: pamiętacie co robiła PO w 2023 r? To jest krótkowzroczne, mściwe, małostkowe - podsumował.

Pęk zapowiedział też, że PiS nie będzie zmieniał kandydatów na wicemarszałków - ani w Sejmie, ani w Senacie.

- Na pewno większość nie będzie nam wybierać kandydata na wicemarszałka - stwierdził.

- Zdumiewa mnie szczerze mówiąc taki krzyk PiS podczas gdy powinni pamiętać o takim pięknym polski i jak mniemam także chrześcijańskim przysłowiu: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie - komentował sprawę niewybrania Pęka na wicemarszalka Senatu wicemarszałek izby wyższej z PSL-Koalicji Polskiej, Michał Kamiński.

- Pan marszałek Pęk wielokrotnie obrażał reprezentantów opozycji, nazywał nas prorosyjską większością i aktywnie uczestniczył w ciągu ostatnich ośmiu lat w niszczeniu polskiej demokracji - dodał.

Pęk nawiązywał do zarzutów stawianych mu przez senatorów opozycji - Pęk w Senacie poprzedniej kadencji nazwał większość senacką "prorosyjską".

Marek Pęk: Jestem rozczarowany stanem demokracji pod rządami nowej ekipy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kluczowa dla Polski komisji gospodarcza w PE bez polskich europosłów
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Marcin Romanowski w Sejmie: Mogę przedstawić dowody, które podważają insynuacje Tomasza M.
Polityka
„Wyjście” na szefa. Co prokuratura zawaliła w sprawie Marcina Romanowskiego?
Polityka
Język śląski. Andrzej Duda zawetował, rząd znalazł na to sposób?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Czy Szymon Hołownia pomógł Marcinowi Romanowskiemu? W koalicji szukają winnego