Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau: Afera wizowa nie istnieje

Zbigniew Rau, szef MSZ, wypowiedział się w sprawie afery wizowej w Nowym Jorku, gdzie przebywa w związku z posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zdaniem Raua afera wizowa "nie istnieje". To pierwsza wypowiedź Raua ws. afery wizowej od momentu jej ujawnienia przez media.

Aktualizacja: 18.09.2023 07:03 Publikacja: 18.09.2023 06:47

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W czasie rozmowy z dziennikarzami po przylocie do Nowego Jorku w związku z 78. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ Rau stwierdził, że "nie czuje się współwinny" w związku z aferą wizową. Pytany, czy w związku z aferą wizową rozważa dymisję, Rau odparł, że nie.

Zbigniew Rau: Afera wizowa? Nie, kaskada fake newsów

- Jak spojrzeliśmy na dane, to wystarczy wskazać, że my w Polsce w 2022 roku, wydawaliśmy tyle wiz schengenowskich, które odpowiadają proporcji: na tysiąc mieszkańców Polski wydaliśmy niecałe dwie wizy. W tym samym czasie nasi partnerzy francuscy na tysiąc mieszkańców wydawali 20 wiz, a Niemcy 10 wiz - wyliczał Rau przekonując, że "nie ma żadnej afery".

Czytaj więcej

Sondaż: Afera wizowa oddala PiS od trzeciej kadencji

Rau powtórzył podawane już wcześniej przez przedstawicieli obozu władzy informacje, że "nieprawidłowości dotyczyły wydania około 200 dokumentów". Jak dodał w ciągu ostatnich 30 miesięcy Polska wydała niespełna 2 miliona wiz, co oznacza, ze te, które budzą wątpliwości stanowią tylko ułamek promila tej liczby. Rau zaznaczył też, że z 2 milionów wydanych wiz 1,5 mln przyznano Ukraińcom i Białorusinom. 

Szef MSZ pytał następnie dziennikarzy czy - biorąc pod uwagę przedstawioną przez niego skalę problemu - nadal uważają, jak przedstawiciele opozycji (wymienił przy tym z nazwiska Donalda Tuska i Tomasza Grodzkiego), że jest to "afera stulecia".

Nieprawidłowości dotyczyły wydania około 200 dokumentów

Zbigniew Rau, szef MSZ

- Ja wolę mówić o kaskadzie fake newsów - podsumował.

Dopytywany czy według niego nic się nie stało odparł, że "oczywiście nic się nie stało".

Afera wizowa: Wizy za łapówki

Jak piszemy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" w marcu doszło do pierwszych zatrzymań w „aferze wizowej”. Aresztowany został wówczas Saikat B., hinduski biznesmen mieszkający w Warszawie, prowadzący kilka firm z zakresu głównie doradztwa biznesowego. To on wraz z niejaką Beatą W. – jak wynika z postawionych zarzutów – mieli dawać łapówki za przyspieszenie wydawania wiz. 8 września CBA zatrzymało kolejnych podejrzanych w sprawie – Monikę R., Mariusza G. i Krzysztofa P.

Z treści informacji o ogłoszonych zarzutach, jakie „Rzeczpospolita” otrzymała z lubelskiego sądu, który zastosował wobec podejrzanych areszt, wynika, że Edgar K. (zatrzymany w kwietniu) pełnił kluczową rolę „pośrednika” pomiędzy tymi, którzy chcieli za pieniądze „przepchnąć” wizy dla określonych osób. K. ma zarzut płatnej protekcji „biernej”, czyli pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub jej obietnicę. Pozostali zaś płatnej protekcji „czynnej”, co oznacza, że byli dającymi łapówki.

Czytaj więcej

Wizy za łapówki. Kulisy afery w MSZ

W piątek MSZ wydał komunikat, w którym można było przeczytać, że "w związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz Minister Spraw Zagranicznych zdecydował (...) zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą".

Wcześniej ze stanowiska odwołany został wiceszef MSZ, Piotr Wawrzyk, po tym jak do resortu weszli funkcjonariusze CBA.

W czasie rozmowy z dziennikarzami po przylocie do Nowego Jorku w związku z 78. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ Rau stwierdził, że "nie czuje się współwinny" w związku z aferą wizową. Pytany, czy w związku z aferą wizową rozważa dymisję, Rau odparł, że nie.

Zbigniew Rau: Afera wizowa? Nie, kaskada fake newsów

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Donald Tusk w Koninie zapowiada rząd z Lewicą i Trzecią Drogą
Polityka
Afera wizowa. Miller mówi, że przez Polskę do Europy mogli dostać się terroryści
Polityka
Sawicki: PiS miał 19 miesięcy na rozwiązanie kryzysu zbożowego, nie zrobił nic
Polityka
Nie będzie wytycznych ws. aborcji, bo rząd wystraszył się biskupów, Brauna i Godek
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Nowy sondaż: PiS na czele, wszystkie partie zyskują
Polityka
Europosłowie opozycji w PE: Rząd PiS stworzył mafię, Lech Kaczyński spaliłby się ze wstydu