Dymisja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. "Niedzielski dziś. Reszta w październiku"

Dzisiaj podczas rozmowy z panem ministrem Adamem Niedzielskim podjąłem decyzję o przyjęciu jego rezygnacji z funkcji ministra - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Odwołanie ministra w dniu ogłoszenia daty wyborów parlamentarnych komentują politycy.

Publikacja: 08.08.2023 18:17

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Podjąłem decyzję o przyjęciu rezygnacji Adama Niedzielskiego z funkcji ministra zdrowia - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Postanowiłem zaproponować tę funkcję pani poseł Katarzynie Sójce, lekarce internistce, która ma wielu swoich pacjentów, zna służbę zdrowia od podszewki. Jest aktywnym członkiem komisji zdrowia - mówił szef rządu.

Czytaj więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski odwołany ze stanowiska

Decyzji o odwołaniu ministra skomentowali politycy. 

"Niedzielski dziś. Reszta w październiku" - napisał lider PO Donald Tusk.

"Wreszcie A.Niedzielski zdymisjonowany. Wszystkie te jego niemądre lockdowny, polityka COVID-owa i ostatnie popisy. Dobra decyzja!" - skomentował europoseł PiS Patryk Jaki.

"Kariera nowej minister potrwa 68 dni, krócej niż pacjenci w jej rodzinnym Ostrowie czekają na wizytę u neurologa, kardiologa, czy na rezonans. Niby krótko, ale jednak po 8 latach PiS - cała wieczność" - ocenił Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

"Po 8 latach rządów @pisorgpl system zdrowia jest w zapaści i jedna, słuszna dymisja tego nie zmieni. Cały ten rząd należy zdymisjonować już 15 października" - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Trzy dni temu Lewica złożyła doniesienie do prokuratury. Dziś Niedzielski został odwołany. Działamy dalej!" - napisał Robert Biedroń.

"Panie Ministrze Niedzielski. Tłumaczyłem Panu od miesięcy. Butą, arogancją i pełnym uzależnieniem partyjnym nigdzie Pan nie zajedzie. Szkoda, że nie wcześniej, bo może losy pandemii mogły być mniej dotkliwe" - ocenił Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia.

"Minister Adam Niedzielski zdymisjonowany. Bardzo dobra decyzja. Niestety, o jakieś dwa lata za późno. To człowiek, który odpowiada za błędną politykę covidową, za dezorganizację systemu ochrony zdrowia, zamknięte przychodnie i szpitale, nadmiarowe zgony. Za zamknięte przedsiębiorstwa, szkoły i przedszkola, za zamknięte kościoły i place zabaw. Za zastraszanie ludzi i szczucie na osoby niezaszczepione. Za zamówienie milionów nikomu niepotrzebnych szczepionek, za których utylizację musieli zapłacić Polacy. To wszystko nie wydarzyłoby się jednak bez zgody i politycznego wsparcia Premiera Mateusza Morawieckiego. Morawiecki musi odejść!" - oceniła Anna Maria-Siarkowska, była posłanka PiS, kandydatka Konfederacji w wyborach parlamentarnych.

"Jarosław Kaczyński ugiął się pod krytyką społeczeństwa, lekarzy i polityków. @a_niedzielski odwołany. To nasz wspólny sukces!" - ocenił poseł Maciej Gdula.

"Na pewno nie zapomnimy p. Niedzielskiemu jego działań w roli ministra zdrowia. Na pewno nie damy mu się schować i udawać, że nic się nie stało. Na pewno nie odpuścimy mu. Dzień i noc będzie się tłumaczył w prokuraturze. Panie Niedzielski, ma Pan teraz się czego obawiać!" - zapowiada Janusz Korwin-Mikke.

"PMM zdymisjonował ministra Niedzielskiego za błąd, który popełnił ujawniając dane wrażliwe. Tusk się wyzłośliwia i w swoim wrednym stylu atakuje. Sam stoi murem za swoimi ministrami którzy mają zarzuty korupcyjne (Nowak, Karpiński, Gawłowski itd). Jaki premier takie standardy" - napisał europoseł Joachim Brudziński.

"Wymuszona przez opinię publiczną dymisja w @MZ_GOV_PL przychodzi o kilka lat za późno. Teraz czas na działania prokuratury, związane z łamaniem praw pacjenta, przekraczaniem uprawnień, niegospodarnością, paraliżem ochrony zdrowia w pandemii i naruszaniem ustaw o ochronie danych!" - napisał Krzysztof Bosak.

"Nowa minister zdrowia. Kobiety jeśli nie chcecie umierać, bać się zachodzić w ciążę i rodzic w polskich szpitalach im JPII - dzieci, pomóżcie nam jesienią odsunąć ten antykobiecy rząd od władzy!" - zaapelował posłanka Katarzyna Kotula.

Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować