Rząd Holandii upadł z powodu sporu o migrantów. Premier Mark Rutte odchodzi z polityki

Mark Rutte, stojący na czele Holandii od 2010 roku, zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję i nie będzie liderem Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) w nadchodzących wyborach. - Gdy nowy gabinet obejmie rządy po wyborach, odejdę z polityki - powiedział Rutte.

Publikacja: 10.07.2023 12:00

Mark Rutte

Mark Rutte

Foto: AFP

Rutte poinformował w parlamencie, że podjął decyzję ws. odejścia z polityki w niedzielę. Zapewnił przy tym, że robił wszystko z myślą o Holandii. - Moje stanowisko powinno być postrzegane w tym świetle - dodał.

Rząd Marka Ruttego upadł przez spór o politykę migracyjną

Premier Holandii mówił przy tym, że jego decyzja o odejściu z polityki jest jego własną decyzją, podjętą osobiście w oparciu o rozwój wydarzeń w ostatnich tygodniach.

Czytaj więcej

Holenderski rząd upada z powodu sporu o migrantów

Rząd Ruttego upadł w piątek w związku z kryzysem wywołane sporem o przepisy mające na celu ograniczenie napływu migrantów. Rutte oświadczył, że różnice w kwestii polityki migracyjnej w koalicji rządzącej okazały się nie do pogodzenia, zwłaszcza w kwestii łączenia rodzin uchodźców, którzy otrzymali azyl w Holandii i prawo do pobytu w tym kraju.

Holenderski rząd chciał wprowadzić ograniczenia możliwości łączenia rodzin uchodźców, aby spowolnić napływ imigrantów do kraju.

Ostatecznie przepisy te zostały utrącone przez Radę Stanu, ciało doradcze rządu i parlamentu, która uznała proponowane przepisy za niekonstytucyjne.

Obecny rząd Holandii jest czwartym rządem, na czele którego stoi Rutte.

Czwarty rząd Marka Ruttego upadł po 543 dniach

W piątek Rutte oświadczył, że zamierza stać na czele rządu, który doprowadzi kraj do wyborów, do czasu stworzenia nowego rządu po wyborach. Partie opozycyjne zapowiadają jednak złożenie wniosku o wotum nieufności wobec Ruttego. Jeśli wniosek ten przejdzie, premier będzie musiał natychmiast ustąpić ze stanowiska.

Czwarty rząd Ruttego przetrwał 543 dni.

Przedterminowe wybory parlamentarne w Holandii mają odbyć się jesienią - najwcześniej w połowie listopada. Sondaże wskazują, że większość Holendrów nie chce, aby Rutte ponownie stanął na czele rządu.

W ostatnim czasie pojawiały się doniesienia, że Ruttemu przedstawiono propozycję zostania sekretarzem generalnym NATO. Premier Holandii miał ją jednak odrzucić.

Rutte poinformował w parlamencie, że podjął decyzję ws. odejścia z polityki w niedzielę. Zapewnił przy tym, że robił wszystko z myślą o Holandii. - Moje stanowisko powinno być postrzegane w tym świetle - dodał.

Rząd Marka Ruttego upadł przez spór o politykę migracyjną

Pozostało 88% artykułu
Polityka
Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą. Łukaszenko manewruje
Polityka
Epoka po upadku apartheidu dobiega końca. RPA odsuwa bohaterów
Polityka
Ministrowie proponują Putinowi usunięcie talibów z listy terrorystów. Czy Rosja uzna rząd Afganistanu?
Polityka
Parlament w Tbilisi przyjął "ustawę o agentach". Czy Gruzja straciła szanse na członkostwo w UE?
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Władimir Putin twierdzi, że Wołodymyr Zełenski nie jest już prezydentem Ukrainy
Polityka
Grecja: Wielki wyciek danych wyborców przed wyborami do PE. Europosłanka zapłaci