Xi Jinping o spotkaniu z Billem Gatesem: Liczę na dalszą przyjaźń z USA

Bill Gates, współzałożyciel Microsoft Corp, spotkał się w piątek w Pekinie z Xi Jinpingiem. Chiński prezydent powiedział, że „ma nadzieję, iż przyjaźń amerykańsko-chińska będzie kontynuowana”. Nazwał też Gatesa „starym przyjacielem”.

Publikacja: 16.06.2023 13:06

Bill Gates, współzałożyciel Microsoft Corp, spotkał się w Pekinie z chińskim prezydentem Xi Jinpingi

Bill Gates, współzałożyciel Microsoft Corp, spotkał się w Pekinie z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem

Foto: AFP

W Pekinie w pensjonacie państwowym Diaoyutai, gdzie chińscy przywódcy przyjmowali przed laty zagranicznych gości wysokiego szczebla, spotkali się Xi Jinping i Bill Gates. Spotkanie to jest pierwszym w ostatnich latach spotkaniem Xi z zagranicznym prywatnym przedsiębiorcą. 

Gates napisał w środę na Twitterze, że wylądował w Pekinie po raz pierwszy od 2019 roku i że spotka się z partnerami, którzy pracowali nad globalnymi wyzwaniami zdrowotnymi i rozwojowymi z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Czytaj więcej

Bill Gates w Chinach. Założyciel Microsoft spotka się z Xi Jinpingiem

Xi Jinping spotkał się z Billem Gatesem, "starym przyjacielem"

Jak podaje agencja Reutera, chiński prezydent powiedział współzałożycielowi Microsoft Corp, że „bardzo się cieszy, widząc go po trzech latach”. Dodał także, że filantrop jest „pierwszym amerykańskim przyjacielem, którego spotkał w tym roku”. - Często mówię, że fundament stosunków amerykańsko-chińskich leży w amerykańskim narodzie. Pokładam w nim nadzieję - mówi Xi na wideo, które opublikowane zostało przez państwową telewizję CCTV. - Przy obecnej sytuacji globalnej możemy prowadzić różne działania, które korzystne są dla naszych krajów, a także dla całej ludzkości - zaznaczył, dodając, że „liczy, iż przyjaźń amerykańsko-chińska będzie kontynuowana”.

Gates, który przybył do Pekinu w środę, powiedział natomiast, że jest „zaszczycony” możliwością spotkania z Xi. - Zawsze nam się świetnie rozmawiało i dzisiaj będziemy mieli wiele ważnych tematów do omówienia. Byłem bardzo rozczarowany, że nie mogłem przyjechać w ciągu ostatnich czterech lat, więc powrót jest bardzo ekscytujący - stwierdził. 

Czytaj więcej

Elon Musk poleciał do Pekinu. „USA i Chiny to bliźniaki syjamskie”

Pierwsze spotkanie Xi z zagranicznym biznesem od zamknięcia granic

Bill Gates ustąpił z zarządu Microsoftu w 2020 roku, by skupić się na pracach filantropijnych związanych ze zdrowiem na świecie, edukacją oraz zmianami klimatycznymi. Zrezygnował również z pełnoetatowej funkcji kierowniczej w firmie Microsoft w 2008 roku. Ostatnie spotkanie Xi i Gatesa miało miejsce w 2015 roku, kiedy spotkali się na marginesie forum Boao w prowincji Hainan.

Na początku 2020 roku Xi napisał list do Gatesa, dziękując mu i Fundacji Billa i Melindy Gatesów za obiecanie pomocy Chinom, w tym 5 milionów dolarów na walkę z COVID-19.

Agencja Reutera podkreśla, iż spotkanie oznacza koniec długiej przerwy w czasie której prezydent Xi unikał spotkań z zagranicznymi prywatnymi przedsiębiorcami i liderami biznesu. Chiński prezydent przestał podróżować za granicę około trzy lata temu, gdyż Chiny całkowicie zamknęły granice podczas pandemii COVID-19.

Nastroje zagranicznej społeczności biznesowej wobec Chin stały się ostrożne w miarę nasilania się napięć chińsko-amerykańskich. Prezydent Xi zwiększa nacisk na bezpieczeństwo narodowe – zauważa Reuters.

Wizyta Gatesa poprzedza też długo odwlekaną w czasie wizytę sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Chinach. Ma się ona odbyć w dniach 18-19 czerwca, a jej celem jest ustabilizowanie stosunków między dwoma największymi gospodarkami świata oraz strategicznymi rywalami.

Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina