Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady

Pojawiają się pierwsze reakcje na oświadczenie Andrzeja Dudy, w którym zapowiedział, że złoży projekt nowelizacji ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich, nazywanej "lex Tusk". Politycy opozycji piszą o "tchórzostwie", "żenadzie" i "kompromitacji" prezydenta.

Publikacja: 02.06.2023 12:02

Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady

Foto: PAP/Albert Zawada

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 oraz że skieruje ją w tzw. trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Przeciwko ustawie protestuje opozycja, która określa przepisy mianem "lex Tusk" i mówi, że ustawa jest niezgodna z konstytucją oraz wprowadza sąd kapturowy.

Po decyzji ws. ustawy kilkoro doradców prezydenta zrezygnowało z dalszej współpracy z Andrzejem Dudą.

Czytaj więcej

Oświadczenie Andrzeja Dudy. Prezydent proponuje nowelizację "lex Tusk"

Prezydent proponuje nowelizację "lex Tusk"

W piątek prezydent po raz kolejny odniósł się do kwestii komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Powiedział, że wyraził poparcie dla ustawy podpisując ją. Ocenił, że jego decyzja była słuszna. - Ta komisja jest bardzo potrzebna. Chciałbym, aby przed tą komisją wypowiedział się zarówno (wice)premier Waldemar Pawlak, jak również minister Wojciech Jasiński - stwierdził. 

Jednocześnie Duda przyznał, że „nie ukrywa, iż zbulwersowany zarzutami, które są ewidentnie nacechowane złą wolą, postanowił zrobić krok, który będzie swoistym sprawdzam”. - I to zarówno z obozu rządzącego, jak i z opozycji. Przygotowałem nowelizację ustawy, cały szereg przepisów, które w tej ustawie regulują dodatkowo, albo zmieniają te postanowienia, które wzbudzają największe kontrowersje - oświadczył Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę "lex Tusk" i kieruje ją do TK

Opozycja wyśmiewa propozycję nowelizacji "lex Tusk"

Sprawę złożenia przez prezydenta projektu nowelizacji ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich, nazywanej "lex Tusk", komentują szeroko politycy opozycji. 

Jak napisał w opublikowanym na Twitterze wpisie Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050, „presja ma sens”. „Andrzej Duda zrozumiał, że wygłupił się podpisując katastrofalną ustawę o komisji rosyjskiej. Próbuje się ratować, składając dziś nowy projekt. Problem w tym, że cała idea komisji zwalczającej opozycję w okresie wyborczym jest chora i szkodliwa dla Polski” – ocenił. 

Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej i były szef MSW, napisał natomiast, że „przerażony swoją decyzją Duda teraz proponuje własną ustawę”. Jego zdaniem "ta prezydentura bije wszelkie rekordy tchórzostwa i żenady”. 

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej odniósł się do sprawy dość krótko. „Coraz bardziej żałosny (p)rezydent…” – napisał a Twitterze. 

Czytaj więcej

Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty

Opozycja o kompromitacji i panice PiS

Jak ocenił w mediach społecznościowych poseł KO Dariusz Joński, zachowanie prezydenta to "kompromitacja państwa PiS". "Andrzej Duda nowelizuje ustawę, którą przed chwilą podpisał. Chcą pozornymi zmianami powstrzymać wkurzenie Polaków" – czytamy.

"Długopis Andrzej Duda powinien naprawdę rozważyć karierę w cyrku po zakończeniu prezydentury. Tak jak jestem przeciwnikiem, tak akurat jego fikołki chętnie bym oglądał. Ma chłop talent" – napisał na Twitterze Robert Biedroń. 

Jak oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO, "Duda to prezydent-pomyłka". "Najpierw szybko podpisał gniota żeby przypodobać się Kaczyńskiemu, a teraz wywraca ustawę do góry nogami żeby ratować swoją twarz na arenie międzynarodowej. Muszą odejść!" – zaznaczyła polityk.

Sławomir Nitras, także polityk KO, zaapelował do wszystkich o wzięcie udziału w marszu, który odbędzie się w niedzielę w Warszawie. "Pokażmy w niedzielę im naszą siłę" – zaznaczył. "Prezydent Duda zapowiada dzisiaj w trybie awaryjnym nowelizację ruskiej ustawy, która tydzień temu była dla niego idealna i spóźniona. Panika w PiS przed #Marsz4czerwca" – stwierdził.

Zdaniem szefa klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego "w Pałacu Prezydenckim gospodarzem jest cyrkowiec". "Najlepiej bubel prawny podpisuje, a później chce ją nowelizować! Wstyd! Panie Duda żadne sztuczki legislacyjne nie uwolnią Pana od Trybunału Stanu!" – czytamy we wpisie polityka opublikowanym na Twitterze.  

Polityka
Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta? Dziennikarka wydała oświadczenie
podcast
Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku
Polityka
Szymon Hołownia chce ukarania posła Mateckiego
Polityka
Matecki na dachu Sejmu. Prezes PiS o "wypadających z okna paniach szczególnego rodzaju"
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Kolega z partii: Jest bardzo pracowity
Polityka
Co z amerykańską baterią Patriotów w Polsce? Deklaracja wicepremiera