- Pomagamy polskiemu rolnikowi, jesteśmy z polskim rolnikiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Jak podkreślił, każdy rolnik dostanie kredyt 2 proc. - Ten do 50 ha – 100 tys. zł. Między 50 a 100 ha 200 tys. zł, a powyżej 100 ha - 400 tys. zł. - dodał.

Polityk zapowiedział także, że zostaną uruchomione kredyty dla firm skupujących zboże i owoce miękkie. Będzie to kredyt oprocentowany na 2 procent, z maksymalną kwotą 40 milionów złotych i okresem kredytowania do 18 miesięcy. - Nowy kredyt 2 proc. dla firm skupujących. Do 40 mln - na 18 miesięcy. To jest nowość - zaznaczył Telus.

Czytaj więcej

Telus: Jeśli nie opróżnię magazynów ze zbożem, podam się do dymisji

Jak dodał minister, kredyt przeznaczony jest dla małych, polskich firm z rynku rolnego, które obecnie mają problemy z płynnością przed tegorocznymi żniwami. Zaznaczył też, że w celu skorzystania z takiego kredytu "zboże i owoce miękkie muszą być kupione od polskiego rolnika i sadownika". - Małe firmy, które skupowały od polskiego rolnika, są zasypane. Dlatego chcemy pomóc małym firmom, które kupują od polskiego rolnika, żeby miały środki na zakup od rolnika w nowej żniwnej, zbożowej perspektywie - zaznaczył.