Są problemy z dostawą myśliwców F-16 na Tajwan

Problemy z oprogramowaniem opóźniają dostawę z USA 66 myśliwców F-16V na Tajwan, ale władze w Tajpej spodziewają się, że wszystkie myśliwce dotrą na wyspę do 2026 roku - poinformował minister obrony Tajwanu, Chiu Kuo-cheng.

Publikacja: 25.05.2023 06:57

Myśliwiec F-16

Myśliwiec F-16

Foto: US DoD

W 2019 roku USA zatwierdziły wart 8 mld dolarów kontrakt na dostawę produkowanych przez koncern Lockheed Martin myśliwców F-16 Tajwanowi.

Po zrealizowaniu tej dostawy Tajwan będzie posiadał ponad 200 myśliwców F-16 - najwięcej spośród wszystkich państw Azji.

Dzięki zakupowi myśliwców F-16V Tajwan chce wzmocnić obronę swojej przestrzeni powietrznej w związku z rosnącą presją militarną na Tajpej ze strony Chin. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

W ostatnich latach myśliwce i bombowce z Chin regularnie pojawiają się w strefie identyfikacji obrony powietrznej (AIDZ) Tajwanu, często zmuszając władze w Tajpej do podrywania dyżurnych myśliwców.

Czytaj więcej

F-16. Kijów dostanie skrzydła, które zrobią różnicę

Chiu w zeszłym miesiącu mówił o opóźnieniu dostaw F-16 w związku z zakłóceniem łańcucha dostaw.

W czwartek minister obrony Tajwanu wyjaśnił jednak, że opóźnienie ma związek z problemami z oprogramowaniem do kontroli lotu, który Tajwan rozwiązuje we współpracy z USA.

141

Tyle myśliwców F-16A/B Tajwan chce zmodernizować do wersji F-16V

Chiu zapewnił jednak, ze do 2026 roku na Tajwan trafi wszystkie 66 zamówionych myśliwców F-16V.

Lockheed Martin nie skomentował tych doniesień.

Tajwan nie tylko kupuje 66 myśliwców F-16V w USA, ale też modernizuje do wersji F-16V 141 posiadanych przez siebie myśliwców F-16A/B.

W ubiegłym roku Tajwan narzekał na opóźnienia dostaw innego uzbrojenia z USA - w tym pocisków przeciwlotniczych Stinger, w związku ze skierowaniem dużej ilości broni na Ukrainę po rozpoczęciu inwazji przez Rosję.

Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie
Polityka
Nawalny poprosił służbę więzienną o kangura. Wniosków było więcej
Polityka
Orban wzywa Ukraińców do rozmów z Rosją. Kijów odpowiada premierowi Węgier
Polityka
Rzecznik Kremla: Polska była częścią Rosji albo jej wrogiem
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego