Najnowszy sondaż: Konfederacja wyprzedziła Polskę 2050 i Lewicę

Największy wzrost poparcia odnotowała Konfederacja, największy spadek - Polska 2050 Szymona Hołowni - wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM.

Publikacja: 24.03.2023 13:56

Posłowie Konfederacji Krzysztof Bosak, Janusz Korwin-Mikke i Grzegorz Braun

Posłowie Konfederacji Krzysztof Bosak, Janusz Korwin-Mikke i Grzegorz Braun

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (telefonicznie) w dniach 20-23 marca na próbie około 1000 osób. Z sondażu wynika, że największym poparciem (34 proc.) cieszy się Prawo i Sprawiedliwość.

W porównaniu z sondażem Ipsos dla OKO.press i TOK FM z grudnia 2022 r., poparcie dla formacji kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego nie zmieniło się.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy podzieleni w sprawie przyszłości prezydenta Dudy

W najnowszym sondażu drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (27 proc., bez zmian). Na podium z piątego miejsca wskoczyła Konfederacja, która zyskała 5 pkt. proc. i z poparciem 11 proc. wyprzedziła Polskę 2050 i Lewicę.

Obie te partie odnotowały spadek poparcia. Lewica uzyskała w sondażu 8 proc. (spadek o 1 pkt. proc.), Polska 2050 spadła na piąte miejsce (6 proc, spadek o 4 pkt.). Z badania wynika, że do Sejmu dostaliby się także przedstawiciele PSL (5 proc., wzrost o 1 pkt.).

Czytaj więcej

Sondaż: Rośnie strata KO do PiS, Konfederacja trzecią siłą

Progu wyborczego nie przekroczyłby sojusz Agrounii i Porozumienia (1 proc.). 2 proc. ankietowanych wybrało inne ugrupowanie niż wyżej wymienione, 5 proc. zaznaczyło odpowiedź "trudno powiedzieć".

Według OKO.press, przy takich wynikach wyborów parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość miałoby w Sejmie 207 mandatów, Koalicja Obywatelska - 146, Konfederacja - 49, Lewica - 29, Polska 2050 - 17, PSL - 11 (jeden mandat przypada mniejszości niemieckiej).

Polityka
Przymusowa relokacja migrantów do Polski. Ziobro: Nie ma zgody
Polityka
Sondaż: Kto premierem po wyborach? Polacy wolą Tuska od Morawieckiego
Polityka
Zandberg: Proponowałbym, żeby Morawiecki nie chomikował pieniędzy na ostatnie tygodnie kampanii
Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka
Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej