Jesienią w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Czy Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe utworzą wspólną listę wyborczą? - Z Szymonem Hołownią wydaje mi się, że będzie, że jest coraz bliżej do dogadania politycznego - stwierdził Marek Sawicki.

- Bo jeśli już została ogłoszona lista wspólnych spraw, przynajmniej pierwsza część, a kolejne będą przez zespoły programowe ogłaszane, to wydaje mi się, że kolejnym krokiem, tak jak mówił i (lider PSL Władysław - red.) Kosiniak-Kamysz, i Szymon Hołownia, będzie porozumienie polityczne w zakresie budowania wspólnej listy do wyborów - podkreślił Sawicki, wiceszef klubu Koalicja Polska - PSL.

Czytaj więcej

Sondaż: Konfederacja blisko dwucyfrowego wyniku, PSL poza Sejmem

- Natomiast wydaje się, że na tym etapie przygotowywania do kampanii wyborczej wszystkich środowisk politycznych nie ma szans na wspólną listę po stronie całej opozycji demokratycznej - zaznaczył.

Dopytywany o tę sprawę ocenił, że między partiami są "zbyt duże różnice", wskazał także na ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego mówiąc, że "nie ma co powtarzać błędów". - Wybory na Węgrzech pokazały, że jedna lista opozycji nie zmienia układu sił - powiedział Sawicki.

- Dzisiaj dla rządzących byłoby wygodniej, gdyby opozycja zapakowała się do jednego worka i jeszcze zawiązała się wspólną kolorową kokardką - dodał.

Czytaj więcej

Czy Polska 2050 i PSL razem wystartują do Sejmu? Posłanka ujawnia. "Nie ma co ściemniać"

Co blokuje decyzję w sprawie wspólnej listy PSL i Polski 2050? - W mojej ocenie jest za wcześnie na to, żeby formułować listę - powiedział w Polskim Radiu poseł.

- My mamy duże doświadczenie z budowaniem różnych bloków wyborczych na przestrzeni historii. Cztery lata temu dopiero w sierpniu uzgadnialiśmy kwestię wspólnego startu z Pawłem Kukizem - podkreślił.

Dzisiaj jasno mówimy: nie ma miejsca na koalicję z Prawem i Sprawiedliwością.

Marek Sawicki

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego był też pytany o ewentualną współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. - Nie ma mowy o koalicji z PiS-em, bo gdybyśmy chcieli ją tworzyć, to mieliśmy na to siedem lat - odparł.

- Dzisiaj jasno mówimy: nie ma miejsca na koalicję z Prawem i Sprawiedliwością - oświadczył. - Dzisiaj idziemy do wyborów parlamentarnych i to wyborcy zdecydują, z kim będzie można tworzyć większość parlamentarną - podkreślił.

- Jestem przekonany, że pozycja tego naszego projektu centroprawicowego i pozycja Koalicji Obywatelskiej dadzą szansę na to, żeby stworzyć rząd bez Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w Trójce Marek Sawicki.