Winnicki: Bąkiewicz odwołany z funkcji prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Bąkiewicz: Nie

Decyzją walnego zgromadzenia członków Robert Bąkiewicz został odwołany ze stanowiska prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. "Informacje o moim odwołaniu są nieprawdziwe" - skomentował Bąkiewicz.

Publikacja: 19.02.2023 17:41

Robert Bąkiewicz podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2022 r.

Robert Bąkiewicz podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2022 r.

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz poinformował, że Robert Bąkiewicz został odwołany z funkcji prezesa stowarzyszenia przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Członków SMN. "Teraz czas na porządkowanie i rozwój organizacji" - napisał w mediach społecznościowych Tumanowicz, dodając, że nowym prezesem został wybrany Bartosz Malewski.

W komunikacie dla prasy Zarząd Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zapowiedział, że w poniedziałek 20 lutego o godzinie 12:00 pod pomnikiem Romana Dmowskiego przy placu Na Rozdrożu w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem nowego prezesa. W informacji podano, że Bartosz Malewski "ma 29 lat, jest prawnikiem i pochodzi z Bielska Podlaskiego", a działaczem organizacji narodowych jest od 11 lat. "Od 2013 roku jest we władzach krajowych Młodzieży Wszechpolskiej, a od 2017 r. jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości" - czytamy.

Czytaj więcej

Konfederacja traci trzech posłów. Wolnościowcy zakładają własne koło

Informację o odwołaniu Roberta Bąkiewicza podał też prezes Ruchu Narodowego, poseł Konfederacji Robert Winnicki.

"Walny Zjazd Stowarzyszenia Marsz Niepodległości odwołał z funkcji Bąkiewicza i powołał na prezesa Bartosza Malewskiego. Przedstawione dziś kolejne informacje o przekrętach muszą wegług mnie znaleźć finał w prokuraturze" - oświadczył. "Przed zarządem teraz ogromne wyzwanie - uporządkowanie tej stajni Bąkiasza" - napisał Winnicki.

Poseł Konfederacji ocenił, że Bąkiewicz "będzie próbował podważać legalność wyboru" nowego prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, "ale nie ma żadnego argumentu prawnego". "W zgodzie ze statutem nie może zabronić większości (6/10) zarządu, którego jest członkiem, zwoływania zebrań czy Zjazdu Walnego. Nie ma też żadnych praw do podważania decyzji Zjazdu Walnego" - napisał w mediach społecznościowych Winnicki.

Czytaj więcej

Koalicja PiS-Konfederacja? Winnicki: Musiałby to być zupełnie inny PiS

Robert Bąkiewicz nie uznaje decyzji o swoim odwołaniu. "W odniesieniu do dzisiejszych wydarzeń i doniesień prasowych, dotyczących nielegalnego walnego zebrania członków Stowarzyszenia Marsz Niepodległości oświadczam, że informacje o moim odwołaniu są nieprawdziwe, a dzisiejsze zebranie odbyło się wbrew statutowi i regulaminowi stowarzyszenia" - napisał na Twitterze.

W ostatnim czasie środowiska narodowe związane z Konfederacją pozostawały w konflikcie z Robertem Bąkiewiczem i jego ludźmi, zarzucając prezesowi Stowarzyszenia Marsz Niepodległości bliską współpracę z Prawem i Sprawiedliwością.

W listopadzie 2022 r. Robert Winnicki mówił, że ówczesny Marsz Niepodległości był ostatnim, współorganizowanym przez Roberta Bąkiewicza.

Polityka
Będzie europejska komisja ds. rosyjskich wpływów? Morawiecki: Nie ma się czego bać
Polityka
Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę "lex Tusk" i kieruje ją do TK
Polityka
Opozycja o decyzji prezydenta: "Poddany prezesa", "bolszewicki sąd kapturowy"
Polityka
Nitras: Podpis Dudy cofa nas do mroków PRL-u. Zachował się jak Piłat
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Tusk odpowiada prezydentowi. "Będzie nas dobrze słychać z okien Pańskiego pałacu"
Polityka
Michał Kolanko: Decyzja prezydenta to prezent dla PO i całej opozycji