Lewica w liście do prezydenta Andrzeja Dudy apeluje, by prezydent w czasie rozmów bilateralnych z Joe Bidenem i w czasie szczytu tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki poruszył m.in. temat ustanowienia w Polsce stałych baz NATO.

W liście czytamy też, że polski prezydent powinien poruszyć kwestię "szybkiej ścieżki dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO, w tym scenariuszy wejścia Szwecji do struktur Sojuszu z uwzględnieniem braku ratyfikacji Protokołu do Traktatu przez Turcję".

Czytaj więcej

Prezydent (się) decyduje. „Andrzej Duda zaczął obronę swej pozycji w polityce”

Lewica chciałaby też, aby prezydenci wypracowali porozmawiali o "wywieraniu presji na premiera Węgier Viktora Orbana w zakresie poparcia kolejnych pakietów sankcji nakładanych na Federację Rosyjską".

Lewica chce też, aby prezydent Duda poruszył temat "korzystnych warunków zakupu przez Polskę amerykańskiego sprzętu wojskowego, w tym w zakresie cen oraz zaangażowania polskiego przemysłu zbrojeniowego".

Uzbrajamy pana prezydenta w wiedzę i rozsądek

Krzysztof Gawkowski, szef klubu Nowej Lewicy

Gawkowski podkreślał, że "jeżeli dzisiejsza opozycja wygra wybory to przecież będzie się zajmowała kwestiami bezpieczeństwa" tymczasem - jak zauważa Lewica - prezydent nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed przyjazdem Bidena do Polski (prezydent USA odwiedzi nasz kraj w dniach 20-22 lutego).

- Uzbrajamy pana prezydenta w wiedzę i rozsądek. Niech to będzie wkład Lewicy w bezpieczeństwo Polski, my też mamy w tej sprawie wiele do powiedzenia – dodał.