82-letnia Nancy Pelosi straciła stanowisko spikera w Izbie Reprezentantów, gdy większość po wyborach śródokresowych zdobyli republikanie.

Pelosi pełniła tę funkcję dwukrotnie podczas swojego 35-letniego zasiadania w Izbie Reprezentantów i była pierwszą kobietą, której przypadła ta rola w 2007 roku. Ponownie została spikerem w 2019 r., kiedy powszechny gniew na Donalda Trumpa pomógł jej partii odzyskać kontrolę nad Izbą, i została ponownie wybrana na tę funkcję w listopadzie 2021 r.

Dodatkowo Pelosi zapowiedziała, że rezygnuje także z funkcji szefowej Partii Demokratycznej.

- Nie będę starała się o reelekcję w następnej kadencji. Nadeszła godzina, aby nowe pokolenie przewodziło klubowi demokratów - powiedziała.

Faworytem na jej następcę stanowisku przywódcy Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów jest Hakeem Jeffries z Nowego Jorku.

Z kolei w roli spikera Izby Nancy Pelosi zastąpi przewodniczący republikanów Kevin McCarthy, który przejmie tę funkcję po tym, jak nowy kongres zostanie zaprzysiężony 3 stycznia.

Decyzję Nancy Pelosi skomentował prezydent Biden. "Kiedy myślę o Nancy Pelosi, myślę o godności. (...) Ameryka ma wobec niej dług wdzięczności za jej służbę, patriotyzm i godność" - napisał.