Atak na stronę Senatu. Dzień wcześniej Senat uznał władze Rosji za terrorystów

Dzień po uchwale ws. uznania reżimu rosyjskiego za terrorystyczny strona internetowa Senatu stała się obiektem ataku hakerskiego.

Publikacja: 27.10.2022 12:37

Tomasz Grodzki

Tomasz Grodzki

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

W czwartek, przed południem, strona Senatu RP była niedostępna - zamiast strony wyświetlał się komunikat o błędzie 502.

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu poinformował, że strona Senatu padła ofiarą ataku hakerskiego. Jak mówił atak hakerski na serwery Senatu był "silny".

Marszałek Grodzki przyznał, że nie wie czy "atak był wynikiem wczorajszej uchwały, czy to tylko koincydencja"

Za przyjęcie przez Senat uchwały ws. uznania Rosji za reżim terrorystyczny podziękował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski

Ok. południa strona Senatu była już dostępna.

W środę Senat bez głosu sprzeciwu przyjął uchwałę uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny.

Czytaj więcej

Senat podjął uchwałę o uznaniu władz Rosji za reżim terrorystyczny

Uchwała podjęta przez Senat stwierdza, że 24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej "rozpętały bestialską wojnę z Ukrainą", której celem jest "wymazanie z mapy suwerennego kraju oraz wyniszczenie narodu ukraińskiego". "Heroiczna obrona niepodległości przez obywateli Ukrainy wzbudziła podziw całego wolnego świata. Ukraina jest dziś najważniejszym miejscem, broniącym demokracji i wolności" - brzmi fragment tekstu.

"Rosyjscy najeźdźcy terroryzują mieszkańców ukraińskich miast, bombardując cywilne cele: przedszkola, szkoły, teatry i osiedla mieszkaniowe. Bandyci w rosyjskich mundurach torturują i mordują jeńców wojennych oraz cywilów na okupowanych terytoriach. Uprowadzają ukraińskie dzieci, by wychować je na reżimowych janczarów. Wywożą, przesiedlają i zsyłają ukraińskich obywateli na dalekie peryferia Rosji" - czytamy w uchwale.

Tekst przyjętej przez Senat uchwały stwierdza, że prezydent Rosji "Władimir Putin i jego aparat przemocy wrócili do okrutnych praktyk reżimów stalinowskiego i hitlerowskiego". "Dlatego Rosja musi zostać pokonana i pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom" - oświadczyli senatorowie.

W uchwale Senat potępił rosyjską agresję oraz wezwał "wszystkie kraje opowiadające się za pokojem, demokracją i prawami człowieka do uznania władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny".

Senat podziękował "wszystkim Polkom i Polakom, administracji rządowej i samorządowej, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorcom, za ogrom pomocy okazywanej od 24 lutego uciekającym spod rosyjskich bomb Ukraińcom, głównie kobietom i dzieciom".

Za przyjęcie przez Senat uchwały ws. uznania Rosji za reżim terrorystyczny podziękował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Polityka
PO chce przypomnieć o obietnicach PiS
Polityka
Ekspert od Macierewicza
Polityka
Duda dla Bloomberga: Nie bardzo rozumiem reakcję sojuszników
Polityka
Autor ujęć w spocie PiS: Nikt się ze mną nie kontaktował
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Kukiz zapowiada bojkot głosowania nad składem komisji ds. rosyjskich wpływów
Polityka
Petru ogłasza start w wyborach do Senatu. Chce też stanąć na czele Nowoczesnej