Niemiecki resort obrony informuje o wysłaniu w rejon Indo-Pacyfiku sześciu myśliwców Eurofighter, a także innych samolotów wojskowych, w tym latających cystern. Wysłanie przez Niemcy samolotów wojskowych w ten rejon ma na celu wzmacnianie więzi sojuszniczych w regionie w czasie zwiększonego napięcia wokół Cieśniny Tajwańskiej.

Czytaj więcej

Chiny: Tworzymy przestrzeń do zjednoczenia z Tajwanem

Samoloty odwiedzą Japonię, po udziale w ćwiczeniach 17 państw, które rozpoczną się w Australii w najbliższy piątek.

Maszyny z bazy niemieckich sił powietrznych w Bawarii odwiedzą też Koreę Południową i Singapur - podaje niemiecki resort obrony.

W ubiegłym roku Berlin wysłał w rejon Indo-Pacyfiku fregatę, pierwszy raz od ok. 20 lat

W ćwiczeniach, odbywających się w Australii, wezmą też udział żołnierze m.in. z Japonii i USA.

W ostatnich latach zaangażowanie Niemiec w rejonie Indo-Pacyfiku rośnie - w ubiegłym roku Berlin wysłał w ten rejon fregatę, pierwszy raz od ok. 20 lat. Fregata z Niemiec brała udział w ćwiczeniach z japońskimi okrętami, które odbyły się na wodach na południe od Tokio.

Do wzrostu napięcia w rejonie Cieśniny Tajwańskiej doszło po wizycie spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, na Tajwanie. Chiny, które uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, uznały to za ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin i zorganizowały największe w historii ćwiczenia marynarki i lotnictwa wokół Tajwanu.

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie