Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie

Filmy i zdjęcia z imprezy promującej limitowaną edycję batonika Snickers, która miała być dostępna tylko w "krajach" Korei Południowej, Malezji i Tajwanu, rozeszły się w piątek na chińskiej platformie mikroblogowej Weibo.

Mars Wrigley na swoim koncie Snickers China Weibo opublikował przeprosiny i powiedział, że odpowiednie treści zostały zmienione.

Wizyta Nancy Pelosi

Stojąca na czele delegacji Kongresu USA Nancy Pelosi przebywała z wizytą na Tajwanie - który Chiny uważają za zbuntowaną prowincję i integralną część swego terytorium - 2-3 sierpnia. Po jej wylocie z Tajpej Chiny rozpoczęły ćwiczenia marynarki wojennej i lotnictwa wokół wyspy, w czasie których odpaliły m.in. rakiety balistyczne, które spadały u wybrzeży Tajwanu. Pięć chińskich rakiet spadło też na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii.

Czytaj więcej

Chińskie okręty i samoloty po "tajwańskiej" stronie Cieśniny

USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, choć pozostają de facto głównym sojusznikiem władz w Tajpej. Waszyngton formalnie akceptuje tzw. Zasadę Jednych Chin i utrzymuje stosunki dyplomatyczne wyłącznie z Pekinem.