Patkowski był pytany o słowa Łukasza Czernickiego, głównego ekonomisty Ministerstwa Finansów, który mówił w rozmowie z Interią, że inflacja "przestrzeliła oczekiwania i inflacja średnioroczna będzie raczej dwucyfrowa w 2022 r.".

- Trudno oczekiwać od głównych ekonomistów, aby przewidywali ruchy Władimira Putina - odparł wiceminister finansów wskazując, że skali inflacji nie przewidzieli ekonomiści na całym świecie i podkreślając, że wzrost cen to efekt przygotowań Rosji do inwazji na Ukrainę i manipulowania cenami gazu w tym okresie, a także samej inwazji. 

- Pamiętajmy też, że jeśli chodzi o prognozy makroekonomiczne, to inflacja jest tylko jednym z kilkudziesięciu wskaźników. Co do pozostałych - zazwyczaj nasze prognozy mieszczą się w realnych odczytach - dodał.

Czytaj więcej

PiS zaczyna kampanię wyborczą. Jest mobilizacja, nie ma konkretów

- Trudno przewidywać czarne łabędzie, a Władimir Putin jest takim bardzo złym czarnym łabędziem światowej polityki, ale też światowej gospodarki - podsumował Patkowski.

Wiceminister finansów był też pytany o konwencję PiS z 4 czerwca i o to, że - wbrew oczekiwaniom - w jej trakcie nie ogłoszono waloryzacji programu 500plus.

- Kilka merytorycznych zapowiedzi padło i już nad tym będziemy pracowali. Pierwsza: dotycząca przedłużenia obowiązywania tarcz antyinflacyjnych - niższego VAT-u na żywność i akcyzy na paliwa, ale także inne nośniki energii. Druga ważna zapowiedź, to stworzenie programu osłonowego dla gospodarstw domowych, które ogrzewają swoje gospodarstwa węglem. Nad tym będzie pracowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, szczegóły już wkrótce. Chcielibyśmy, aby ten program już wspomógł gospodarstwa domowe w sezonie jesienno-zimowym - podkreślił.

Władimir Putin jest takim bardzo złym czarnym łabędziem światowej polityki, ale też światowej gospodarki

Piotr Patkowski, wiceminister finansów

Dopytywany o 500plus i jego waloryzację wiceminister finansów mówił, że "dyskusje dopiero przed nami". - Ale też sugerujemy się tym, czego społeczeństwo w tym momencie najbardziej od nas oczekuje. A oczekuje od nas programów osłonowych skierowanych do tych grup społecznych, które są najciężej dotknięte skutkami inflacji. Ale oczywiście 500plus będzie analizowane na szczeblu politycznym i na szczeblu rządowym - stwierdził.