Beaune udzielił w niedzielę wywiadu stacji Radio J.

W rozmowie poruszono m.in. kwestię członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Zdaniem polityka, "zajmie to dużo czasu" - członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej  zostanie sfinalizowane za "15 lub 20 lat".

Oferta Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej nie zostanie sfinalizowana przez „15 lub 20 lat”

- Nie chcę oferować Ukraińcom żadnych złudzeń ani kłamstwMusimy być szczerzy. Jeśli ktoś mówi, że Ukraina dołączy do UE za sześć miesięcy, rok lub dwa lata - kłamie – powiedział Clément Beaune.

Czytaj więcej

Zełenski: Sprzeciw wobec członkostwa Ukrainy w UE wspiera interesy Rosji

Minister przypomniał ofertę Emmanuela Macrona, który poponuję stworzenie luźniejszej "europejskiej wspólnoty politycznej", która mogłaby szybciej zintegrować Kijów z Unią, nie przyspieszając jednocześnie formalnego  procesu akcesyjnego.

Beaune zapewnił, że propozycja Macrona nie jest alternatywą wobec członkostwa w Unii, a jedynie uzupełnia proces akcesyjny, zapewniając jednocześnie Ukrainie możliwości korzystania z budżetu europejskiego podczas odbudowy państwa oraz ożywienie społeczne i gospodarcze.

Niektórzy przywódcy UE podzielają sceptycyzm Francji co do szybkiego przyznania Ukrainie statusu członka do Unii obawiając się, że odbudowa zniszczonej wojną gospodarki, ograniczenie korupcji i przyjęcie daleko idących reform gospodarczych i prawnych zajmie trochę czasu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski odrzucił w sobotę wszelkie propozycje "alternatyw" dla wejścia do Unii,

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ