Nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy ma wartość 39,8 mld dolarów. Środki mają zostać przeznaczone na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą.

Nowe przepisy zapewnią Ukrainie pomoc wojskową w wysokości 20 miliardów dolarów, zapewniając stały dopływ zaawansowanych rodzajów broni, która ma zostać wykorzystana do osłabienia postępów militarnych Rosji. 8,7 mld dolarów ma zostać przeznaczone na wsparcie gospodarcze, a 4,35 mld na rozwiązanie globalnych niedoborów żywności, które mogą wynikać z upadku ukraińskiego rolnictwa oraz 1,35 mld na pomoc uchodźcom.

3,9 mld ma być przeznaczone na działania wojsk USA w Europie i pomoc sojusznikom ze wschodniej flanki NATO. 4 mld zostaną przeznaczone na "dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy i krajów dotkniętych sytuacją na Ukrainie" oraz modernizację ich wojsk. 600 mln ma zostać użyte do zwiększenia produkcji uzbrojenia.

Kongres USA przegłosował w marcu przeznaczenie na wydatki związane z wojną na Ukrainie, w tym pomoc zbrojeniową i dla uchodźców, 13,6 mld dolarów. Wraz z nowym pakietem amerykańska pomoc będzie wynosiła prawie 54 mld dolarów.

Joe Biden podpisał ustawę w Seulu, gdzie przebywa z wizytą oficjalną, poinformowała agencja AP.